Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ponnygaloppavslutning på Jägersro i söndags!

4 september 2013

buckla

I söndags reds årets sista ponnygalopp då vi avred en dag sponsrad av Täby Stall och Foder.

Dagen sponsrades med fina täcken av Täby Stall och Foder vilket vi tackar för. Vi hade glädjande nog 10 helt nya ekipage vilket är jättekul! Vi hoppas att dessa fick mersmak och att vi får se dem på galoppbanan nästa år.

Helena Mansén sponsrade med sin bok Colorado och böckerna delades ut som extrapriser vid den efterföljande genomgången. Följande fick extrapriser:

Ted Malmberg
Lovisa Thier
Samuel Biderman
som alla fick pris för dagens debutanter
Dessutom fick Kim Gudmundsson tröstpris då hon ramlade av i kat B loppet och Olivia Dobos premierades även hon med en bok för att hon alltid är med och fotograferar ponnygaloppen och delar ut priser.

Bilder från tävlingarna hittar du via länken nedan!

Dessutom noterar vi:

Att Simon Turai och Tora avslutade säsongen på allra bästa sätt med en lätt seger.

Att Madeleine Jardby och Poker Face som väntat tog hem kategori D.

Att vi fick se en mycket lovande debutant i Louise Nilsson och Dennis som slog ett så meriterat ekipage som Emma Blomberg och Paloma.

Vi tackar alla funktionärer, deltagare och föräldrar för en trevlig dag och hälsar alla välkomna tillbaka nästa år. Håll ögonen öppna på vår hemsida då vi kommer att hålla aktiviteter redan i början av nästa år.

Fler nyheter, artiklar och annonser

03
03

Den 14 juni samlades unga ryttare från hela landet på anrika Strömsholm för att göra upp om titlarna i årets Svenska Mästerskap i Ponnygalopp. Det blev en dag fylld av spänning, glädje och kamratanda. Som vanligt visade sig ponnygaloppen från sin bästa sida. Här bjuder våra fotografer på några extra bilder från en av årets roligaste tävlingsdagar! Läs mer

prisersm
prisersm

På ett sommarskönt Strömsholm avhölls under lördagen den 14 juni SM i ponnygalopp över de gröna Österängarna. 47 förväntansfulla ekipage var anmälda till årets stora dag och de hade verkligen pyntat sig extra fina inför sina starter. Läs mer

DSC_1102 copy
DSC_1102 copy

Så var det äntligen dags att fira Sveriges Nationaldag och självklart görs det bäst med Galopp på Gärdet i Stockholm. 50.000 människor kom för att titta på våra fantastiska A-ponnyer med framtidens jockeys på ryggarna... och lite andra hästar och aktiviteter med förstås. Läs mer