Foto: Cedric Lane
El Guanche (FR)-1201.JPG

El Guanche och Richard Mullen på väg till start. Det är ingen vild gissning att PELU Läkarpraktik AB och Elisabeth Gautier kommer få ett riktigt fint hästägarår om han fortsätter på samma linje.

Plusbetonade insatser av Hear The Drums och El Guanche i Dubai

25 februari 2022 21:00

Sju hästar från Skandinavien gick ut på Meydan med stora förhoppningar. Det blev tyvärr inga framskjutna placeringar för någon, men insatsen från Hear The Drums i Jumeirah Derby lovar gott inför framtiden – vinnaren av Svenskt Kriterium har börjat visa form. El Guanche var också tapper i nederlaget.

El Guanche och Richard Mullen var först ut av skandinaverna och gjorde en hedervärd insats som femma i en tuff handicap över 1200 meter dirttrack. Ekipaget kom till front, men kunde inte stå emot anstormningen. Femteplatsen belönades med 2 250 USD. Notre Dame och Antonio Fresu vann enkelt.

I Dubai Millenium Stakes (Gr3), över 2000 meter på gräset, hade Iron Butterfly lite missflyt med löpningsförloppet och slutade åtta i ett tolvhästarsfält. Royal Fleet och James Doyle var först över mållinjen i en mycket tät slutstrid mot stallkamraten Star Safari. Det var positivt att se Iron Butterfly så löpsugen och fin ut och det går inte att begära mer i årsdebuten mot sådant motstånd.

Foto: Cedric Lane
Race 4-9803 Iron Butterfly.jpg

Intrycket på Iron Butterfly i årsdebuten var mycket bra. Här i ledvolten innan start.

Det femte loppet var Jumeirah Derby över 2000 meter gräs och här var Pjerrot tillsammans med Richard Mullen snabbast ut och gled till ledningen. Utvändigt satt favoriten New Kingdom, där ”Frankie” Dettori ersatte Covid-19-drabbade William Buick. De tog över strax innan upploppet, men kunde inte stå emot stallkamraten Nations Pride och James Doyle. New Kingdom fick också släppa förbi sig Sed Maarib och slutade trea. En trött Pjerrot knep till slut sjätteplatsen, värd 4 000 USD. Bättre var Niels Petersen-tränade Hear The Drums som gjorde ett fint lopp efter en resa i de bakre regionerna en klar plusinsats som slutade med en femteplats och 6 000 USD. Pat Dobbs satt i sadeln. Chiefof Comanches och Pat Cosgrave slutade tyvärr sist.

Dagens sjätte och avslutande lopp var en handicap över 1600 meter dirttrack med både Learn By Heart och Plata O Plomo i startboxarna Tyvärr stod den förstnämnde kvar och ville inte springa av. Plata O Plomo kom hyfsat i väg, men fick forceras för att komma fram utvändigt ledaren Scabbard och det blev för tufft. Tillsammans med Bernardo Pinheiro slutade de sjua, först utanför prispengarna. Law Of Peace under Antonio Fresu var först i mål.

Lopp ett vann Summer Is Tomorrow med James Doyle, som alltså tog hem hälften av dagens sex lopp. Batwan och Mickael Barzalona vann lopp två. Resultat från tävlingarna på Meydan hittar du här

Fler nyheter, artiklar och annonser

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer

Zakopane TOP
Zakopane TOP

2024 fungerade allt och Schamyl vann både det Svenskt Derby och Norskt Derby, 2025 har det varit precis tvärt om. Hela Jan-Erik Neuroths stall har varit drabbat av virus och det är en tränare som ligger lågt inför söndagens Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Läs mer

Queen Azteca
Queen Azteca

På söndags avgörs den 108:e upplagan av Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Tolv hästar gör upp om en samlad prispott på drygt 2,5 miljoner kronor i Sveriges mest prestigefyllda uppgörelse för den treåriga årgången. Men Derbydagen bjuder naturligtvis på mer än så. Traditionsenligt gör den äldre eliten upp i Listed-löpningarna Zawawi Cup och Valley Chapel Memorial. Läs mer