Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Pistol gör comeback i Göteborgs Stora Pris

18 augusti 2017

Årets höjdpunkt på Göteborg Galopp, Göteborgs Stora Pris rids nu på söndag 20 augusti. Det är full uppslutning med 15 hästar och här får vi se Patrick Wahls fina Pistol som gör efterlängtad comeback efter skada.

pistol square
Pistol vinner på Bro Park

 

Göteborgs Stora Pris är en handicap som rids över 1400 meter gräs. Förstapriset är 150 000 kronor och det är 15 hästar startanmälda till loppet. Rävdansens Stuteris Pistol (Eishin Dunkirk) spenderade vintern i Dubai. Dessvärre ådrog han sig en skada där och har behövt en lång rehabilitering. Nu är han åter fit for fight och nu gör Patrick Wahls adept comeback i Göteborgs Stora Pris. Pistol hade en lysande treårssäsong där han galopperade in nästan en miljon kronor. Han blev Sveriges segerrikaste häst med fem segrar inklusive Mischa Kahns Minneslöpning. Det är formjockeyn Oliver Wilson som sköter tyglarna på Pistol.

-Pistol mår bra och är väl förberedd inför loppet. Jag är dock rädd för att distansen är i kortaste laget för honom. Jag har inga direkta krav på honom så här i comebacken utan hoppas att han ska göra ett bra lopp och må bra efteråt. Han har flera stora uppgifter under hösten, bland andra SM och Breeders som vi ser fram emot, säger Pistols tränare Patrick Wahl.

Pistol tar sig an ett riktigt getingbo där Bent Olsens No Comment, Karaliene från Cathrine Erichsens stall och Niels Petersens duo Tinnitus och Busybeingfabulous kan nämnas som kanske första utmanare.

 

Ska Talk My Talk ta femte raka?

Talk My Talk
Det samspelta paret Josefin Landgren och Talk My Talk

 

Stall Gransäters Talk My Talk har en strålande säsong. Tillsammans med lärlingen Josefin Landgren har han hittat segerstilen och ekipaget har tagit fyra raka segrar tillsammans på kort tid. Talk My Talk, som tränas av Lennart Jr Reuterskiöld, siktar alltså på femte raka segern på söndag då han startar i Göteborgs Stayerpokal. Men det finns motstånd av hög kaliber i loppet.

IKC Racings Lord Divine vann både Norskt och Svenskt St Leger i fjol. Efter en lite trevande start på säsongen gjorde han en bra prestation som sjua, endast slagen med drygt sju längder av Giuseppe Piazzi i Oslo Cup (Gr3). Toppformen närmar sig alltså och han får tre kilos viktlättnad då lärlingen Alessandro Guerrini rider honom. Det kan vara ett vinnande drag.

I övrigt hittar vi en hel det hästar med god form i loppet. Gideon från Wido Neuroth har färsk segerform vilket även Roy Arne Kvisla-tränade Heros Kalejs har. Bent Olsens Efesos kommer från två raka segrar och hemmahoppet Tam O’Final som tränas av Christer Hederud har redan tre segrar i år och kan mycket väl vara med i segerstriden.

 

Ponnygalopp och flera kringaktiviteter

best dressed hatt hattar bro park invigning
Fina priser står på spel i Best Dressed för vuxna och hattparadtävling för barnen

 

Det är en lång tävlingsdag, som inleds redan strax före 11.00 med ponnygalopp. Det finns ponnyridning och hoppborg på plats för den yngre publiken. Mera för barnen i form av en hattparad med presentkort från Toy’s R Us som priser.

De vuxna tävlar i en Best Dressed-kategori där priserna från Arken (SPA-helg för två personer), Scandic (boende inklusive frukost för två personer) och Taittinger (en flaska champagne i en fin ishink) borde locks många deltagare.

Mellan loppen finns det möjlighet för att gå till våra utställare Fitline och Modestugan som båda är på plats. För fjärde året i rad driver DC Cocktails restaurangen på Göteborgs galoppbana som serverar allt från grillbuffé till kaffe och kaka.

Det råder EM-feber i Göteborg där EM i Ridsport ska avgöras under kommande vecka. Du kommer in gratis här på galoppbanan mot uppvisande av EMbiljett. Missa inte det!

Lotta Malmborg


 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.