Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Pia nådde sitt mål i galoppens Frankrike

4 juli 2013

Pia Brandt, svensk galopptränare i Frankrike, nådde på fredagen ett högt uppsatt mål efter sju år i det stora galopplandet. Över en miljon euro intjänat under ett och samma år. - Det har faktiskt gått spikrakt uppåt sedan vi kom hit.

Pia och hennes man Joakim lämnade Sverige och Täby Galopp för Frankrike i oktober 2005. En av deras hästägare lockade med en satsning utomlands.

- Vi skulle få tävla utomlands och flytta vart vi ville. Det blev en bra start för oss, säger Pia Brandt när vi får tag i henne på telefon under fredagseftermiddagen.

Det var tävlingar i Deauville på fredagen där det blev en dubbelseger för stallet med hästarna Lover Man, riden av Antoine Hamelin, och Cassini, med stallets förstejockey Maxime Guyon i sadeln.

Segrarna nummer 33 och 34 under året, fördelade på 195 starter.

- Det är bästa året här i Frankrike. Jag har haft som mål att nå en miljon euro (drygt 8,5 miljoner kronor) under ett år med alla bonusar - och det passerade vi i dag.

"Bästa kvinna"

Ett annat mål har varit att på allvar slå sig in som tränare i det stora galopplandet.

- Men jag har för länge sedan gett upp tanken på att konkurrera med de stora grabbarna utan i stället siktat på att bli bästa kvinnliga tränare. Det lyckades jag också med i år då jag gick om två framgångsrika kvinnor, säger Pia Brandt.

Svenskan har 52 hästar i träning i det jättelika galoppcentrat Chantilly några mil norr om Paris där hon bor och hyr stall tillsammans med maken.

Drygt sju år med fina framgångar i stenhård konkurrens. Hon säger att receptet är arbete.

- Vi jobbar året runt utan paus och åker aldrig på semester eller så.

Mikael Wikner, Kanal 75

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer