Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Pia Brandt tävlar om miljoner i franska Derbyt

4 juli 2013

Efter Dastarhons fantastiska andraplats i franskt 2000 Guineas för ett par veckor sedan har tränare Pia Brandt bestämt sig för att spänna bågen ytterligare ett snäpp. Tidigare i veckan efteranmälde hon treåringen till det franska Derbyt, eller Prix du Jockey Club (Gr 1) som loppet egentligen heter.

Tränare Pia Brandt har alltid haft höga tankar om Dastarhon. Att hästen har kapacitet att hävda sig i den yppersta treårseliten visade han i Poule d'Essai Des Poulains (2000 Guineas) den 12 maj. Som en av de minst spelade hästarna i fältet spurtade irlandsimporten strålande till en kapp andraplats bakom Style Vendome. En prestation som belönades med 125 000 Euro.

I söndagens Prix du Jockey Club (Gr 1) möter Dansili-sonen 19 konkurrenter på Chantilly-banan norr om Paris. Den här gången är distansen 2 100 meter, alltså 500 meter längre än senast.

- Rent handicapmässigt är Dastarhon en av de högst rankade hästarna i fältet. Han är lättriden och har en så pass fin speed att distansen förhoppningsvis inte ska utgöra några hinder. Det som oroar mig mest är banan. Just nu är underlaget för mjukt. Jag hoppas att den hinner torka upp en del till söndag, säger Pia.

Precis som senast kommer Dastarhon att ridas av den italienske jockeyn Umberto Rispoli.

- Med 19 hästar i fältet kan mycket hända. Upploppet i 2000 Guineas blev ganska rörigt, men som tur var lyckades Dastarhon undvika de värsta stoppen, fortsätter Pia.

Att efteranmäla en häst till det franska Derbyt är ingen billig historia. 60 000 Euro, motsvarande en halv miljon svenska kronor, har ägare Avaz Ismoilov betalat för inträdesbiljetten. Men om Dastarhon på nytt når en framskjuten placering kommer utläggen att vara betalda. Prix du Jockey Club (Gr 1) har nämligen en samlad prissumma på hela 1,5 miljon Euro, varav drygt hälften tillfaller vinnaren.

Oavsett om man är tränare, ägare eller uppfödare till en galoppör finns det inget större än att vinna ett Derby.

- Det är naturligtvis fantastiskt kul att ha en så pass fin häst som Dastarhon i träning. Att bara få vara med i Derbyt känns stort. Dessutom får det stor uppmärksamhet i media. I morgon ska jag till exempel vara med i fransk radio, avslutar Pia.

Pia Brandt ligger för närvarande på 25 plats i den franska tränarligan. Och stallformen är det inget fel på. Så sent som i torsdags tog hästen Lover Man stallets sjunde årsseger i en sprint på Chantilly.

Svenskar har haft framgångar i Prix du Jockey Club (Gr 1) tidigare. 2007 tog familjen Sundström (Team Högdala) en fin uppfödarseger med Le Havre i det prestigefyllda loppet. 2011 gjorde det svenska ägarkonsortiet Pride Racing Club om prestationen med hästen Reliable Man.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer

No Surrender
No Surrender

No Surrender, My Fortune och Bruce Almighty har en sak gemensamt; alla är uppfödda på Stutteri Hjortebo i Danmark. På söndagen triumferade trion i de penningstinna Breeders Trophy-löpningarna för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. De två förstnämnda reds dessutom till seger av Oliver Wilson. Läs mer

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer