Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Pia Brandt-seger på gräset i Angers

3 juli 2013

I kalla Sverige återstår det flera månader innan fullbloden intar gräsovalerna på Täby och Göteborg Galopp. Men på galoppbanan i Angers i västra Frankrike är klimatet mildare, vilket gör det möjligt att tävla på gräset redan i februari.

Tränarparet Pia och Joakim Brandt gjorde ett framgångsrikt gästspel på Angers i torsdags. I eftermiddagens inledande lopp, en novislöpning för treåriga ston över krävande 2 100 meter, klev deras Cherie Oh Cherie undan till en lätt seger på den för dagen mjuka gräsbanan.

Under jockeyn Thomas Messina avgjorde det amerikanskfödda stoet med 1,5 längd före hästen Bright Tango i sin andra start i livet. Cherie Oh Cherie ägs av Ecurie D Primes och belönades med 7 000 Euro.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer