Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Philomatheia-son vann Listed i Italien

3 juli 2013

Master Fitz, en son till den numera svenskstationerade avelshingsten Philomatheia, tog en meriterande seger i Listed-löpningen Criterium Partenopeo i italienska Napoli på söndagskvällen.

Tillsammans med jockeyn Fabio Branca drog den tvåårige hingsten det längsta strået efter en hård upploppsstrid med Palazzo Reale (U Rispoli) i den 1 500 meter långa uppgörelsen. Segern var värd drygt 30 000 Euro.

Philomatheia står uppstallad på sörmländska Rävdansen Stuteri, som nyligen köpte hingsten av den tidigare japanske ägaren. Därmed kan Philomatheia säkert bli ett nyttigt tillskott i den svenska fullblodsaveln de närmaste åren.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer