Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Pernilla Nilsson satsar på kvalitet

17 april 2015

Uppfödaren Pernilla Nilsson är en av våra yngre uppfödare som har fått en fin start på sin karriär. Hon har sin gård i Krylbo där hon har fött upp bland andra miljonären Casanova Star.

Pernilla Nilsson är ett välkänt namn inom fullblodsaveln. På åringsauktionen i höstas sålde hon bland andra fuxen Amarillo Startlight (Kheyleyf) till tränare Hans Adielsson för 250 000 kronor.

Vem är Pernilla Nilsson och hur hamnade hon i galoppens värld? Svensk Galopp kontaktade Pernilla för att få veta mer.

pernilla nilsson square
Pernilla Nilsson med Amarillo Starlight
Foto: Helena Mansén

 

Hur kommer det sig att du började med hästar?

Min familj flyttade ut på landet till min farmor och farfars gård i Krylbo 1979 och där är jag fortfarande kvar. Jag började tidigt intressera mig för våra grannars hästar och sög in all info jag kunde om hästar, hantering, ridning och körning. När jag var 6 år fick jag en shetlandsponny. Han kunde hoppa lika högt som han var hög och galopperade lika fort som grannarnas travare, kanske väcktes intresset för fart och tävling där, funderar Pernilla.

Senare som tonåring och tiden som följde red jag mest unghästar som jag utbildade och tävlade, mest i hoppning, upp till 1.30. Jag träffade många duktiga tränare under den perioden som gett mig mycket kunskap. Jens och Peder Fredricson och Lisen Bratt-Fredricson, men även Rolf-Göran Bengtsson som var i Sala en tid och höll träningar liksom Lotta Björe och Sylve Söderstrand. Det var mycket inspirerande att var runt de här människorna och ta del av deras rutin och kunnande.

casanova star
Pernilla Nilsson och Lennart Jr Reuterskiöld i vinnarcirkeln med Casanova Star efter segern i SM för tvååringar. Casanova Star tjänade drygt en miljon kronor  och vann 6 segrar.

 

Varför blev det till slut avel?

Jag fascinerades mycket över Jens Fredricson när han stod och rabblade långa rader med hingstar på sina och andras hästars stamtavlor. Därför åkte jag på avelsclinics på Strömsholm med Fredricsons. När jag började med avel blev det först naturligt nog halvblodsavel. Det gick bra och jag födde bland andra upp Cocobolo som vann SM för 3 åriga hästar i löshoppning med full pott. Han såldes sedan till Lisen Bratt-Fredricson och tävlade upp till 1.40 hoppning. Jag födde också upp stoet Nica som tävlade medelsvår hoppning innan hon såldes till Holland.

1999 köpte jag mitt första fullblodssto som jag egentligen tänkte ha till halvblods avel, men det slutade med att jag hade betäckt henne med Melmac. Resultatet blev Rising Star som ägdes och tränades av paret John Ricketts/ Lena Smedman och som sprang in närmare 400.000 kr. Det var så kul att jag några år senare försökte att föda upp fullblod för galopp. Det gick väl så där till en början, men trägen vinner. Nu tio år senare tror jag mig ha fattat en hel del i alla fall. Jag kan konstatera att det är inte helt lätt att byta ras inom aveln.

 

Hur ser din verksamhet ut idag?

Idag har jag jobbat upp hästmaterialet till något som jag känner mig ganska nöjd med. Jag tycker själv att jag har hittat ston som är fina, välstammade och med bra egna tävlingsmeriter. Jag tittar konstant efter nya hästar som kan vara bättre men nu börjar det bli väldigt svårt att välja bort någon av de jag redan har och stallet är fullt. Men jag strävar självklart efter så hög kvalitet som möjligt. Just nu har jag sju avelston som ska betäckas och sex ston som har eller ska föla.

impressive
Treåriga Impressive (Gloria De Campeao-Inching/Inchinor), i träning hos Lennart Jr Reuterskiöld, gjorde två starter som tvååring och debuterade med en god femteplats i Götalandlöpning och vann sedan med sju längder.

 

Vilka avkommor hoppas du mest på under året?

Jag hoppas självklart på att Amarillo Starlight kommer att leverera. Hans Adielsson säger att han har tränat på utan stopp och gjort det bra. Capoeira hos Fredrik Reuterskiöld borde kunna vara tidig och kanske också Golden Caviar hos Patrick Wahl men jag vet att Patricks oturliga sjukdomsproblematik har ställt till det en del.

Bland treåringarna så låter Patrick Wahl väldigt nöjd med Texas Snake. Impressive i träning hos Lennart Jr Reuterskiöld är spännande och sedan hoppas jag att Starmix lurar i vassen hos Roy Arne Kvisla, avslutar Pernilla.

Pernilla Nilssons ston:

Cape Safari -09 e. Cape Cross / Finnmark - Halling - Darshaan - Top Ville. Cape Safari har 4 segrar i England och har i omräknat hcp max 82. Hon importerades ifrån England i somras, dräktig med Cityscape och har nyss fått ett fint hingst föl, hennes första. Hon betäcks i år med Eishin Dunkirk.

fölbild pernilla nilsson
SEASCAPE hingst född 2015-04-06 E. Cityscape / Cape Safari - Cape Cross

Icedance -08 e. Verglas / Sloats Burg - Woodman - Kris S - Danzig - Quadrangel. Icedance tog 6 segrar för Bodil Hallencreutz och har ett max hcp 80. Hon tjänade närmare en halv miljon kronor. Hon har i år fått sitt första föl, ett fint sto efter Merchant of Venice. Icedance betäcks i år med Barocci.

Lumen -02 e. Verglas / La Le Lu - Exit to Nowhere - Maelstrom Lake - Neckar - Ansitz. Lumen vann 6 segrar för Ole Larsen och har ett max hcp 89. Hon tjänade närmare 600.000 kronor. Lumen har två danskfödda avkommor och båda är vinnare. Min äldsta avkomma till Lumen är 2 år och heter La Supernova, hon ägs av Stall Gransäter och tränas av Junior Reuterskiöld. Lumen har sen en ettåring och ett föl e. Eishin Dunkirk, i år betäcks hon med Barocci.

Mujdeya -07 e. Linamix / Majhud – Machiavellian
. Mujdeya har 2 segrar i England och motsvarar max hcp 88. Hon har tre avkommor i England, den äldsta är 3 år och ingen har startat än. Hon importerades dräktig med Haatef och fick ett mycket fint sto föl i februari. Mujdeya är redan konstaterat dräktig med Eishin Dunkirk.

föl pernilla nilsson
ANGELINAMIX Sto född 2015-02-18 E. Haatef / Mujdeya - Linamix

Noble Rocket -11 e. Nobileo / Green Rocket - Funambule
Noble Rocket startade 9 gånger, segrade en gång och var sedan framskjutet placerad i alla starter utom en. Hon gick i tuffa lopp och tjänade över 600.000 kr, och fick max hcp 80. Hon betäcks i år för första gången och med Eishin Dunkirk. Fölet är redan tingat.

Sadowa -99 e. Lomitas / Sangueta – Miswaki
Sadowa segrade 6 gånger på 13 starter och tjänade närmare 2 miljoner kr. Sadowa vann 1000 Guineas i Italien Gr.2. Hon har ett max hcp på 91. Sadowa väntar nu sitt elfte föl i slutet av april, hon är dräktig med Eishin Dunkirk. Sadowa har i nu läget 7 vinnare på 8 avkommor i startbar ålder. På tur att starta är Amarillo Starlight 2 år, den första svenska avkomman som tränas av Hans Adielsson. Sadowa betäcks i år med Barocci.

Solid Snake -04 e. Golden Snake / Caution - Warning.
Solid Snake har segrat och tjänat 240.000 kr. Max hcp 75. De tre första avkommorna har alla vunnit lopp. Hon fick i år ett hingstföl e. Eishin Dunkirk och går i år till Barocci. Hon har både sin 2 åring och 3 åring i träning hos Patrick Wahl.

I höst har Pernilla följande åringar:

Carambola Star e. Eishin Dunkirk / Inching. En lillasyster till Casanova Star och Impressive. Inchings sista avkomma då jag tvingades ta bort henne pga dåliga tänder.
Golden Dollar e. Eishin Dunkirk / Solid Snake. Samma mor som Golden Sea, Texas Snake och Golden Caviar.

Lotus e. Eishin Dunkirk / Lumen. Samma mor som Lumineuse och Final Score som båda har vunnit.

Royal Starlight e. Eishin Dunkirk / Sadowa (Gr 2 vinnare). Bror till 7 vinnare och Amarillo Starlight, som såldes för 250 000 kronor i höstas.

Spinning Queen e. Eishin Dunkirk / Cycle of Life. Syster till Saving Kenny hos Roy Arne Kvisla.

 

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.

På onsdagen slipar Fredrik Reuterskiölds båda treåringar Ferrari BF och Willoch formen i en Trial över 1 000 meter på Meydan-banan i Dubai.

Elione Chaves rider Ferrari BF, som i Hästgruppen i Lunds ägarfärger debuterade med en fin tredjeplats i Skånelandlöpning på Jägersro för snart tre månader sedan.

Willoch gick endast ut i en kvalificeringslöpning på Jägersro i höstas. På onsdag kommer Mr Ascots USA-import att ridas av Lorenzo Putzulu.

> Startlistan till onsdagens trial finner du på emiratesracing.com