Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Per Skoglund är laddad inför onsdag

4 juni 2018 14:00

På onsdag leder Per Skoglund Nationaldagsgaloppen som konferencier för tredje året i rad. Per har energi som få och han är briljant i alla lägen. Vi har tagit Per på pulsen inför onsdag för att se om han är laddad inför uppgiften.

På onsdag leder Per Skoglund Nationaldagsgaloppen som konferencier för tredje året i rad. Per har energi som få och han är briljant i alla lägen. Vi har tagit Per på pulsen inför onsdag för att se om han är laddad inför uppgiften.

Vad ser du mest fram emot med Nationaldagsgaloppen?
-Alla människor som får uppleva en annorlunda och häftig dag i hjärtat av Stockholm. Sen kan jag inte sticka under stol med att det är spännande och humörhöjande att vara konferencier inför en entusiastisk publik. Det brukar vara en härlig närvaro.

Hur förbereder du dig inför dagen?
- Jag studerar startlistorna, läser på om sponsorerna och hattarna och gurglar mig med saltvatten.

Vilket är ditt bästa/mest galna minne så här långt på Nationaldagsgaloppen?
-Jag tror att det var det första eller andra året som vi hade ett ponnyekipage som vann med 50 meter och var överlycklig. Tänk den upplevelsen för ungdomen! Alla hyllade unisont och jag tror ryttaren blev en meter längre. 

Alcazar ska uppträda i år och du ska hjälpa till att auktionera ut deras silverhäst Lady Godiva. Har du hållit i auktionsklubban förut?
-Jamen faktiskt! Det är jätteroligt och ansvarsfullt på samma gång. Senast auktionerade jag ut en betäckningsrätt i en fin avelshingst för 150 000kr. 

Är du kanske själv sugen på att lägga ett bud på Lady Godiva?
-Jag får väl starta budgivningen om inte annat! 👍

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_6960
DSC_6960

Att bli delägare i en galopphäst behöver inte kosta mycket – för en mindre summa kan du ta del av spänningen och känna pulsen när din häst jagar framgångar på galoppbanan. Den 6 juni, under Nationaldagsgaloppen på Gärdet, har du chansen att träffa tränare och andelsägare som kan berätta mer om hur det fungerar. Läs mer

Bro Park 9 Juni Jpeg 1-15
Bro Park 9 Juni Jpeg 1-15

Efter en lång vinterdvala är det äntligen dags för galoppen att åter ta plats i rampljuset. Säsongen 2025 bjuder på välkända favoriter, nya inslag och publikfester. Här är höjdpunkterna du redan nu bör markera i kalendern. Läs mer

220606MOF-BLO00258
220606MOF-BLO00258

Fredag den 6 juni är det äntligen dags för Nationaldagsgaloppen på Gärdet. Loppen ramas in av artister, hattparader, barnaktiviteter och annat kul. Vi uppdaterar sidan löpande inför evenemanget. Läs mer