Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Per-Anders rider två i Dubai

4 juli 2013

Svenske jockeyn Per-Anders Gråberg befinner sig fortfarande nere i galoppmetropolen Dubai. På lördag har han två nya ritter på huvudbanan Meydan.

I en förhållandevis enkel handicap över 1 600 meter rider han Energia Carioca för tränare Fabricio Borges och Stefan Friborgs Estrela Energia Stables.

Per-Anders red även Energia Carioca i hingstens senaste start för två veckor sedan. Då kom fyraåringen i mål som åtta.

Lite senare på kvällen gör det norska stoet Grafitti sin andra start i Dubai. Senaste hade den Niels Petersen-tränade englandsimporten en närmast övermäktig uppgift och fick nöja sig med en niondeplats i en Grupp 2-löpning.

Lördagens lopp är en handicap över 2 000 meter med hela 175 000 dollar i prispotten. Med en official rating på 102 är Grafitti en av de lägst rankade hästarna i tolvhästarsfältet.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer