Foto: @hesteguiden.com
Queen_of_Antarktis_S8I5178

Charlotta Ericsson och Queen Of Antarktis avgjorde i spurten.

Övrevoll 31 augusti: Charlotta tog chansen och spännande europeiska ritter i helgen

1 september 2023 16:22

Under årets sista augustikväll tävlade man på Övrevoll. Charlotta Ericsson fick en så kallad "spare ride" och det slutade på bästa sätt. Vi berättar också om flera spännande ritter ute i Europa under helgen.

Vädret var betydligt snällare under kvällen än under den norska derbydagen då det var blött och tufft. Det blev inga svenska segrar denna tävlingsdag för de fyrbenta även om Clauses Andy (M. Lustig) och Emelie Gustavsson slutade tvåa i kvällens amatörlopp. Bakom dessa två nådde Sophia Andersson-tränade Sweet Cake sin bästa placering som trea. Under kvällen kom också debuterande Masters Romance (T. Hellgren) och Point Boy (S. Sivrup-Rosenqvist) trea.

I kvällens sjätte lopp fick Charlotta Ericsson chansen på Silja Støren-tränade Queen Of Antarktis och de spurtade snyggt till en överraskande seger över 2400 meter på en god DT-bana. Tränare Størens adepter vann hela tre av sju lopp.

Spännande helg för Elin, Amanda och Niklas

På lördag rider Elin Ahlin hästen Hosli (lopp 3, 18:30) och söndag Black Bird (lopp 3, 15:00) i damernas Fegentriserie på Veliefendi Hipodromu i Istanbul (banan ligger i den europeiska delen av staden). Det är avdelning 16 och 17 av serien. Lördagens program hittas här och söndagen här.

Ponnyryttaren Amanda Söderman representerar Sverige på lördag i den sista avdelningen av Fegentri Junior-serienKincsem Park, Budapest. Loppet startar ca klockan 14:00 och går på en rakbana över 800 meter gräs. Lottning och ponnytilldelning har skett under fredagskvällen och Amanda lottades att rida ponnyn BT Silver Moon.

Niklas Lovén rider i Wrocław på söndag där det är stora och prestigefulla hindertävlingar. Han skulle haft sex ritter, men tyvärr är Domina struken i det stora häckloppet. I lopp ett, ca klockan 13:00, rider han Bailando i ett häcklopp för fyraåriga hästar över 3400 meter följd av Kontrapunkt i det efterföljande loppet för treåringar över 2800 meter (häck). I det sjätte loppet, Wielka Wrocławska Nagroda Prezydenta Wrocławiamed 100 000 złoty i förstapris (ca 265 000 SEK), sitter han upp på 2022 års vinnare av Svenskt Grand National och H.M. Konungens Pris, Ivana Porkátová-tränade Her Him. Distansen är 5000 meter steeplechase. I näst sista loppet rider han Et Tu Brute i en steeplechase för fyraåringar över 3850 meter. I det sista loppet sitter han upp på Minister Wojny över 3400 meter steeplechase och det är just i de två sista som Niklas taxerar att chanserna är som bäst. Uppdatering lördag kväll: Niklas har fått en spare ride i det stora häckloppet där han ska rida Dařbuján. Uppdatering söndag: Niklas har bytt häst i det första loppet och rider i stället Lady Gabi.

– Her Him tränar bra och gick ett okej lopp i Pardubice senast. Vi är inte slagna på förhand, men han är absolut inte någon favorit. Bästa chanserna har jag i "fyraårssteepeln" och den "lilla steepeln" (korta), hälsar Niklas Lovén.

Programmet hittas här och tävlingsdagen ska kunna ses live här.

Angående söndag så får man inte missa tävlingarna på Klampenborg med många svenskintressen, inte minst i Dansk Oaks och Dansk Kriterium (Herman Sallings Mindeløb). Tävlingarna startar klockan 12:45 och sänds på ATG.se. Banprogrammet hittas här.

Läs mer: Resultat, nyheter, referat och kommande tävlingsdagar på Ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

WhatsApp Bild 2025-06-30 kl. 17.38.22_69bc70ac
WhatsApp Bild 2025-06-30 kl. 17.38.22_69bc70ac

Moa Fägerhall, 14 år, bor i Vallentuna och lever för hästarna. Varje lördag – och nu på sommarlovet ännu oftare – hittar man henne i stallet hos tränaren Patrick Wahl på Bro Park. Moa har två egna ponnyer, den ena ponnyn har Moa tävlat i både fälttävlan och ponnygalopp och den andra ponnyn tävlar hon sedan april i ponnygalopp. Fälttävlan har varit hennes stora intresse fram tills i höstas då galoppen blev hennes stora passion. I den här bilartikeln får ni följa Moa en dag i stallet på Bro Park och läsa om hur det gick till när hon fastnade för galoppsporten – på riktigt. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer