Foto: Stefan Olsson / Svensk Galopp
i-MJbjrLZ-X3 Point Boy.jpg

Point Boy verkar aldrig tappa formen. I årets femtonde start var han återigen bland de tre bästa.

Övrevoll 21 oktober: Tre andraplatser som bäst

22 oktober 2021 10:00

Det gick lite trögare för de svenskrelaterade hästarna under torsdagskvällen och för en gång skull blev det segerlöst. Däremot blev det tre goda andraplatser och några andra placeringar med hem över gränsen.

Marie Lustig-tränade Layton kom tvåa i dagens tredje lopp tillsammans med Emelie Gustafsson. Susanne Sivrup-Rosenqvist tränar evighetsmaskinen Point Boy som också var knappt slagen tvåa i lopp sex. Charlotta Ericsson satt i sadeln.

Tobias Hellgrens Ede´s Garrinchi avslutade andraplatserna i kvällens sista lopp efter att ha haft ledningen in på upploppet i jakten på sin tredje raka seger ihop med Anna Pilroth. Ekipaget blev dock upphunna av Rochford i god tid innan mål.

Läs mer på: www.ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer

Zakopane TOP
Zakopane TOP

2024 fungerade allt och Schamyl vann både det Svenskt Derby och Norskt Derby, 2025 har det varit precis tvärt om. Hela Jan-Erik Neuroths stall har varit drabbat av virus och det är en tränare som ligger lågt inför söndagens Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Läs mer