Foto: @hesteguiden.com
Spirit of Cimarron_S8I5235 redigerad

Spirit Of Cimarron med Ulrika Holmquist ombord i vinnarcirkeln efter dagens sjätte lopp. Stall Lilleville och tränare Are Hyldmo var förstås nöjda efter valackens andra raka seger.

Övrevoll 20 september: Tre svenska ryttarsegrar och andra notiser

21 september 2023 18:55

Onsdagslunchtävlingarna på Övrevoll innehåll en del goda försök från svenska hästar, men ingen kunde ta sig först över linjen denna dag. Däremot blev det tre svenska ryttarsegrar. Samtliga lopp reds på gräsbanan som klassades som god.

Det blev en del andraplatser för de svensktränade hästarna. I det första loppet var Thuva Hjalmarsson tvåa på Started It All (A. Stjernstrand) över 1730 meter gräs, i nästa lopp var Carlos Lopez tvåa med Grey Runner (B. Blomqvist) över 1370 meter gräs och i det fjärde loppet var Princeton Graduate tvåa med Christopher Roberts (C. Malmborg) över 1980 meter. På ryttarsidan segrade Andreas Tapia Dalbark med Corazon De Leon i lopp tre (1370 meter), Malin Holmberg med Caio Shark i det femte loppet (2160 meter gräs) och Ulrika Holmquist med Spirit Of Cimarron i det sjätte loppet (1370 meter).

Apropå Ulrika Holmquist så ska hon, som vi rapporterat om, rida i den internationella jockeyturneringen Campeonato Internacional de Jocketas på Hipódromo de la Zarzuela i Madrid som hon vann 2020.

Elliot Öhgren sjua på Chelmsford

Över den långa distansen 2816 meter AW satt Elliot Öhgren upp under torsdagskvällen på Mukha Magic i den manliga Fegentri-serien på Chelmsford, Storbritannien. Den sjuåriga valacken var en av förhandsfavoriterna och var tidigt med i täten. Han såg dock ut att ligga på hårt, blev rejält trött sista biten och föll tillbaka till sjunde och sista plats. Al Azhar segrade under Alvaro Sainz. Han vann också på Övrevoll med Annette Stjernstrands Titanium Carlras för en vecka sedan. Resultat hittas här.

Ayman och O'Dahe till Sardinien och andra framgångar i Italien

Som vi skrivit om tidigare ska Maria Hagman-Erikssons duo Ayman och O'Dahe starta på Sardinien i Premio Memorial Bebbo Ardu (L) på söndag. Startanmälan sker under fredagen.

Gunilla Stern är uppfödare och Marianne Peyron ägare till stoet Gryningsljus (e. Master Chef som tyvärr har gått bort) och hon vann mycket lätt i Rom i fredags över 1400 meter DT under Francesco Dettori. Resultatet och loppet kan ses här. Vi har tidigare rapporterat om Christer Svanholm AB-uppfödda Pope (e. Maxios) som förra året vann ett Grupp 2-lopp i Milano. Han har segrat även en gång i år på Merano under Gabriele Agus över 3300 meter.

Läs mer: Resultat, nyheter, referat och kommande tävlingsdagar på Ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer