Foto: @hesteguiden.com
Spirit of Cimarron_S8I5235 redigerad

Spirit Of Cimarron med Ulrika Holmquist ombord i vinnarcirkeln efter dagens sjätte lopp. Stall Lilleville och tränare Are Hyldmo var förstås nöjda efter valackens andra raka seger.

Övrevoll 20 september: Tre svenska ryttarsegrar och andra notiser

21 september 2023 18:55

Onsdagslunchtävlingarna på Övrevoll innehåll en del goda försök från svenska hästar, men ingen kunde ta sig först över linjen denna dag. Däremot blev det tre svenska ryttarsegrar. Samtliga lopp reds på gräsbanan som klassades som god.

Det blev en del andraplatser för de svensktränade hästarna. I det första loppet var Thuva Hjalmarsson tvåa på Started It All (A. Stjernstrand) över 1730 meter gräs, i nästa lopp var Carlos Lopez tvåa med Grey Runner (B. Blomqvist) över 1370 meter gräs och i det fjärde loppet var Princeton Graduate tvåa med Christopher Roberts (C. Malmborg) över 1980 meter. På ryttarsidan segrade Andreas Tapia Dalbark med Corazon De Leon i lopp tre (1370 meter), Malin Holmberg med Caio Shark i det femte loppet (2160 meter gräs) och Ulrika Holmquist med Spirit Of Cimarron i det sjätte loppet (1370 meter).

Apropå Ulrika Holmquist så ska hon, som vi rapporterat om, rida i den internationella jockeyturneringen Campeonato Internacional de Jocketas på Hipódromo de la Zarzuela i Madrid som hon vann 2020.

Elliot Öhgren sjua på Chelmsford

Över den långa distansen 2816 meter AW satt Elliot Öhgren upp under torsdagskvällen på Mukha Magic i den manliga Fegentri-serien på Chelmsford, Storbritannien. Den sjuåriga valacken var en av förhandsfavoriterna och var tidigt med i täten. Han såg dock ut att ligga på hårt, blev rejält trött sista biten och föll tillbaka till sjunde och sista plats. Al Azhar segrade under Alvaro Sainz. Han vann också på Övrevoll med Annette Stjernstrands Titanium Carlras för en vecka sedan. Resultat hittas här.

Ayman och O'Dahe till Sardinien och andra framgångar i Italien

Som vi skrivit om tidigare ska Maria Hagman-Erikssons duo Ayman och O'Dahe starta på Sardinien i Premio Memorial Bebbo Ardu (L) på söndag. Startanmälan sker under fredagen.

Gunilla Stern är uppfödare och Marianne Peyron ägare till stoet Gryningsljus (e. Master Chef som tyvärr har gått bort) och hon vann mycket lätt i Rom i fredags över 1400 meter DT under Francesco Dettori. Resultatet och loppet kan ses här. Vi har tidigare rapporterat om Christer Svanholm AB-uppfödda Pope (e. Maxios) som förra året vann ett Grupp 2-lopp i Milano. Han har segrat även en gång i år på Merano under Gabriele Agus över 3300 meter.

Läs mer: Resultat, nyheter, referat och kommande tävlingsdagar på Ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com