Foto: Elina Björklund / Svensk Galopp
i-rWNFFb6-X3 Archie.jpg

Archers Ignite tog sin sjunde seger i karriären på Övrevoll. Här tillsammans med Anna Pilroth vid seger på Bro Park i juni.

Övrevoll 2 september: Archers Ignite tog fjärde årssegern

3 september 2021 10:27

Ett strålande väder välkomnade besökarna till huvudstadsbanan denna första tävlingsdag i september. Det var färre svenskrelaterade starter denna kväll och det blev också tunnsått med segrar att rapportera om.

Den enda svensktränade häst som vann var Archers Ignite (e. Dream Ahead) som segrade över 1100 meter dirttrack. När han fungerar fullt ut i startboxarna och trivs på underlaget är han mycket duglig över de kortare distanserna på både gräs och dirttrack. Tillsammans med Angelika Berg gick de undan mot en envist utmanande London Rock. Tobias Hellgren tränar den fyraårige valacken som har segrat i var tredje start.

Läs mer på: www.ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

Albarella TOP
Albarella TOP

Elione Chaves var den stora segerherren i samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro. Elione tog inte bara hem huvudlöpningen Appel Au Maitre Svenskt Kriterium i sadeln på Lea Olsen-tränade Albarella. Han avgjorde även jockeychampionatet på banan genom att först lotsa King Cooper till en övertygande triumf i Valley Chapel Janos Tandaris Minne och sedan ordna ytterligare en storloppsseger tillsammans med storspurtande Bay Princess i Jockeyklubbens Avelslöpning. Läs mer

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer