Foto: ©hesteguiden.com
Youonlyliveonce_I3A4105

Jan-Erik Neuroth och Youonliveonce på väg mot en enkel seger i Norsk Galopp Sprintløp.

Övrevoll 11 oktober: Seger för Youonlyliveonce och grym uppvisning i Norsk Oaks

11 oktober 2023 18:56

Oslo bjöd på underbart väder när årets sista norska klassiska lopp reds i Norsk Oaks. Tränare Wido Neuroth avrundade sin klassiska karriär med att se Thunder Sea vara ostoppbar för dagen före Jessica Long-tränade Keep On Dancing. I sadeln satt Jan-Erik Neuroth som också red Väsby Häst AB:s Youonlyliveonce för andra gången med samma resultat.

De yttre förutsättningarna var fina denna onsdagslunch på Övrevoll och den irlandsfödde kämpen Younlyliveonce (e. Sidestep), som var så nära seger senast, men där Canmore lyckades hålla undan med liten marginal, fick nu visa hur bra han är när Jan-Erik Neuroth svingade sig upp i sadeln för andra gången i hans karriär i dagens tredje lopp. Loppet hette förut Norsk Jockeyklubs Sprintløp och har haft listedstatus en gång i tiden – i år gick loppet under namnet Norsk Galopp Sprintløp och propositionen har ändrats till en handicap. Detta faktum innebar att Youonliveonce fick gå med 63 kilo på ryggen som högst rankad i fältet. Jan-Erik Neuroth red honom en gång som tvååring i Manoustielöpning 2019 på Jägersro Galopp vilket slutade med seger och det skulle bli likadant nu efter det att de från ytterspår fått en kanonstart och sedan lät de inte ledande Canmore och Manuel Martinez vara i fred en sekund. Vid "övergången" på upploppet var de förbi. Den tappre valacken, som går på både DT och gräs och som varit tvåa hela sju gånger i år, gick undan med en längd över 1170 meter på en för dagen mjuk gräsbana. Han lär nu spränga handicaptal 90-gränsen och har aldrig varit bättre. Annike Bye Hansen tränar och Väsby Häst AB äger. Förstapriset var 91 000 NOK.

Wido Neuroth vann sitt sista klassiska lopp

Så kom då dagen när den sista klassiska deltagaren sadlades ut i regi Wido Neuroth och det kunde inte slutat bättre då det i Storbritannien födda stoet Thunder Sea (e. Night Of Thunder) under Jan-Erik Neuroth var helt förkrossande i det 2400 meter långa klassiska loppet för ston och den 92:a klassiska segern var ett faktum. En otrolig siffra. Själva loppet blev av den avvaktande karaktären på många händer, som det så ofta blir när det är få hästar med, men inne på upploppet så var det ingen diskussion om vem som skulle vinna och ekipaget gick ifrån de övriga, till synes utan större ansträngningar. Storsatsande Stall Perlen äger och de har genom Wido Neuroths karriär betytt otroligt mycket.

– Det har gått väldigt bra och jag är väldigt glad åt att jag haft goda hästägare och uppfödare som har satsat på mig. Jag ska till Deuville nästa vecka och förhoppningsvis köpa några åt Stall Perlen, berättade Wido i vinnarcirkeln efteråt och fortsatte:

– Det är en bra häst som har vunnit både 1000 Guineas och Oaks nu. Hon hade problem i fjol under tvåårssäsongen då hon fick en muskelsträckning. Det tog lite tid i år att kurera den. Hon överbevisade mig i dag och visade också att hon klarar av att gå 2400 meter.

Foto: ©hesteguiden.com
Thunder Sea_I3A4154 kopi på väg mot mål

Segrarna i Norsk Oaks heter Thunder Sea och Jan-Erik Neuroth. Segern blev överlägsen före Keep On Dancing under Jacob Johansen (som också syns på bilden).

Banan var nog inte så lätt att bemästra och kanske mer åt det "klistriga" hållet så att vinna så lätt var sannerligen en bedrift. I Svenskt Oaks fick hon "bara" med sig ett tredjepris, men nu var det också gräs under hovarna. Hon kom aldrig ut i Norsk Derby, vilket var synd, men Jan-Erik Neuroth lät efter dagens uppvisning rätt säker på vad som hänt om hon gjort det.

– Hon är en väldigt bra häst. I Norsk Derby hade hon säkert varit tvåa, tänker jag. Senast på Jägersro fick hon ett dåligt lopp och därför vann hon inte. Jag hade en god rygg bakom "Jacob" (Keep On Dancing), men de styrde ut lite i svängen och det blev lite fritt och då var det bara att gå bakom Marcella Bloom. Hon är väldigt ärlig den här hästen.

Om det var pappa Widos sista klassiska vinnare som tränare så kan det ha varit Jan-Eriks sista som jockey. En chans återstår dock och det är i Dansk St Leger på lördag där han rider My Poet åt Bettina Andersen. Efter den här säsongen tar han över stallet som huvudtränare.

– Jag ser fram emot att bli tränare. Det är på tiden att göra något annat. Jag gläder mig att få "spise mat", berättade Jan-Erik med glimten i ögat i vinnarcirkeln efteråt.

Foto: ©hesteguiden.com
Thunder Sea_B8A0090 kopi

Thunder Sea gav Wido Neuroth hans 92:a och sista klassiska seger. Ombord sitter Jan-Erik Neuroth och Stall Perlen äger.

Bakom vinnarna så var det fyra svenskuppfödda hästar där Dansk Oaks-vinnande Keep On Dancing (e. Moohaajim) under Jacob Johansen gjorde allt vad de kunde och det räckte till en andraplats. Jessica Long tränar och Motivated People äger. Trea var Marcella Bloom, fyra Good To Go och vinnaren i Svenskt Oaks, Lennart Reuterskiöld Junior-tränade American Zodiac, kom femma. Den sistnämnda såg ut att kämpa med banunderlaget och är ursäktad.

Läs mer: Resultat, nyheter, referat och kommande tävlingsdagar på Ovrevoll.no

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com