Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Överlägsen favoritseger i 2000 Guineas

4 juli 2013

Storfavoriten Dawn Approach visade hög klass när han i lördags hemförde årets första klassiska löpning i England; 2000 Guineas på Newmarket. Därmed är fuxhingsten fortfarande obesegrad på sju starter.

Det har varit en tuff månad för Godolphin efter att flera hästar hos tränare Mahmood Al Zarooni testats positivt för anabola steroider. Men i lördags skingrades de mörka molnen något då Dawn Approach drog undan till en mäktig favoritseger i 2000 Guineas, årets första klassiska löpning i England.

Tillsammans med Kevin Manning var fuxhingsten en klass för sig i den 1 600 meter långa uppgörelsen på Rowley Mile. Från en fin position som fyra i det 13 hästar starka startfältet fick New Approach-sonen full marschorder med 300 meter kvar och innan han nådde mållinjen hade övertaget drygats ut till fem överlägsna längder före en oväntat stark Glory Awaits (J Spencer).

Dawn Approach tränas av Jim Bolger och efter lördagens uppvisning, värd 2,3 miljoner kronor, är han fortfarande obesegrad på sju starter. Nästa uppgift kan mycket väl bli Epsom Derby den 1 juni.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer