Olle Mattsson har lämnat oss

3 augusti 2020

Vi har nåtts av det tragiska beskedet att Olle Mattsson, mångsysslare inom galoppen, har avlidit.

Absolut Spirit
Henrik Engblom tar emot Absolut Spirit och Ulrika Holmquist i vinnarcirkeln på Bro Park efter seger den 3 juni. Olle Mattsson har fött upp Absolut Spirit som blev hans sista vinnande uppfödning under Olles levnadstid.

Olle Mattsson har varit verksam inom galoppsporten i många år.

-Han var tidigare hovslagare och skodde då åt många av tränarna inne på Jägersro. Som galopphästägare hade han ett samarbete med amatörtränaren Jan-Åke Hellberg och han vår både uppfödare och hingsthållare, berättar goda vännen och uppfödaren Eva CS Pettersson som har känt Olle under ungefär 40 år.

Olle hade ett gediget samarbete med Sten Thynell (Stall Lambada). Han skodde Stens hästar och han hade bland annat Stens hingst Shawdon på sitt stuteri. Han hade också avelshingsten Mutajally, som ägs av Einar Nagell-Erichsen, uppstallad hos sig. Han har också fött upp en hel del fullblod i egen regi och han samarbetade med flera av de största uppfödarna som till exempel  Christer Schildt på Ljungstorp.

Olle hade även ston uppstallade på sitt stuteri från flera danska ägare. Här kan nämnas Kjeldsbjerggaard ApS och Stall Inco. Bland hans egna uppfödningar är Absolut Spirit (Mutajally-Victory Spirit) mest aktuell. Hon tränas av Henrik Engblom och vann på Bro Park i början av juni, något som Olle var mycket glad för, berättar Eva.

Olle Mattsson blev 65 år och sörjs närmast av sin fru Catharina och sina två barn. Men han kommer självklart även att vara djupt saknad av sina galoppvänner i Skandinavien.

Fler nyheter, artiklar och annonser

atgtalang-2024-2025-jpg
atgtalang-2024-2025-jpg

Den 10 november till 30 november är ansökningsperioden öppen till den femte upplagan av ATG Talang trav och galopp. Under ett år får fyra till sex deltagare från travsporten och galoppsporten stöd och kunskap för framtiden. I satsningen ingår ett mentorskap, individuellt ekonomiskt stöd samt fyra avsuttna, obligatoriska träffar. Läs mer

Albarella TOP
Albarella TOP

Den gångna helgen reds årets sista tävlingsdagar på både Jägersro och Klampenborg. Men den skandinaviska galoppsäsongen rullar på ytterligare några veckor. Den här veckan är det kvällstävlingar på Övrevoll, säsongsfinal på Århus och sedan är det upplagt för en riktigt fin söndag på Bro Park med bland annat Ulriksdals Minneslöpning. Läs mer

Abby och Chaves champs
Abby och Chaves champs

I samband med söndagens säsongsfinal på Jägersro uppmärksammandes och hyllades 2025 års champions i vinnarcirkeln mellan loppen. Några championtitlar var klara sedan länge, medan andra inte avgjordes förrän i de sista loppen. Läs mer