Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Nytt datum för SÅEF:s åringsauktion – 28 september

25 april 2019

SÅEF:s Åringsauktion 2019 kommer att hållas lördagen den 28 september på Bro Park.

morocco auktion tammsvik 2018 square

Det har framförts önskemål från flera uppfödare, ägare, tränare och presumtiva kunder att flytta det tidigare publicerade auktionsdatumet, då det hamnar olämpligt med tanke på andra stora galoppevenemang. Det visade sig även knepigt att få tag på tillräckligt många hotellrum den helgen som auktionen ursprungligen var planerad till.

Platsen för årets auktion blir Bro Park, där man kan använda befintliga gäststallar och där det finns stora ytor för visning av åringarna. Själva auktionen kommer liksom tidigare att hållas inne i ett tält.

Nytt för i år är att alla hästar som går igenom ringen på SÅEF:s auktion, även återrop, är berättigade att delta i Jockeyklubben Magic Million, auktionslöpningen som rids 2020.

Alla som äger en inregistrerad fullblodsåring (född 2018) kommer att få en inbjudan och mer information om auktionen. Den skickas ut med post inom kort.

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Har du ett föl som är fött 2025, och som är fallen efter en hingst ansluten till Breeders serien 2027–2029? Glöm då inte att anmäla. Tänk på att det är ägarskapets företrädare som ska anmäla fölet.

Sista dagen för anmälan är den 15 december 2025.

Alla föl registrerade i Sverige, samt föl registrerade utanför Skandinavien, ska anmäla till sport@svenskgalopp.se

Föl registrerade i Danmark anmäls till cira@danskhv.dk

Föl registrerade i Norge anmäls till liv.kristiansen@norskgalopp.no

Propositionen till Breeders'-serien 2027-2029 går att ladda hem här.

En förteckning över anmälda hingstar vars avkommor är startberättigade kan laddas hem här.

Föl AHK_1013
Föl AHK_1013

Lördagen den 8 november samlas trettio personer i Malmö i en Avelsworkshop i gemensam regi av Jockeyklubben och Svensk Galopp. Syftet är att diskutera hur vi bättre kan främja avelns bidrag till den svenska galoppsporten på lång sikt, och hur vi ökar efterfrågan på svenskuppfödda hästar. Läs mer

nr38-top
nr38-top

En bror till danska Derbyvinnaren Iron Butterfly blev toppnumret på fredagens Galoppauktion på Bro Park. 320 000 kronor fick Patrick Wahl buda för att få Rävdansen-uppfödningen till sitt stall. Överlag var köpintresset dessvärre inte på topp. Auktionsutroparen Alastair Pim fick jobba hårt för att få igång budgivningen. Fem åringar nådde ett pris över 200 000 kronor, samtidigt gick mer än hälften åter. Läs mer