Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Nytt avtal med staten ger trav- och galoppsporten framtidstro

30 januari 2014

Ett nytt avtal mellan staten och trav- och galoppsporten har träffats den 30 januari 2014. Avtalsperioden sträcker sig från den 1 februari 2014 fram till den 30 juni år 2015.

Allt överskott från ATG går tillbaka till den svenska hästsporten och redan i december 2013 beslöt regeringen att förbättra och bredda ATG:s koncession (speltillstånd) att anordna spel på hästar. Till detta kan nu läggas att det nya avtalet innehåller bland annat en översyn av skatten på hästspel och att spelbolaget ATG:s framtida roll utreds.
Trav- och galoppsporten har haft två huvudmål med förhandlingarna.

– Vi har nått betydande framgångar i de frågor vi drivit även om vi inte nått ända fram. Det första och det viktigaste har varit att stärka ATG:s konkurrenskraft. Det sker framför allt genom att lätta på ”tvångströjan” och ge ATG möjligheter att anpassa och förnya spelutbudet på den svenska marknaden. Denna förbättring kom i december 2013 genom det nya speltillståndet, säger Svensk Travsports ordförande Hans Ljungkvist (bilden).

Hans Ljungkvist fortsätter:
– ATG:s beräkningar säger att de här nya förutsättningarna i ett femårsperspektiv har en potential som kan förbättra totonettot efter skatt med 500 miljoner kronor eller mer per år.

Spelskatten ska ses över

Den andra målsättningen i förhandlingarna har varit att sänka skatten för att kunna utveckla den så framgångsrika svenska spelmodellen och därmed fortsätta att vara motorn för hela den svenska hästnäringen. Det är inte acceptabelt att staten gynnar spelbolag på Malta, som varken betalar någon ersättning till arrangören eller skatt i Sverige, framför ATG.

– ATG är det enda spelbolaget i Sverige vars verksamhet helt eller delvis försörjer en hel näring med 30 000 jobb. Att modernisera avtalet och se över spelskatten är därför något som vi prioriterat i samtalen med staten. Tillsammans med Finansdepartementet påbörjas arbetet under våren 2014 och avslutas senast i mars 2015, säger Svensk Galopps ordförande Hans Hansson.

Det nya avtalet innebär också att ATG årligen kommer att avsätta 47 miljoner kronor till Hästnäringens Nationella Stiftelse, HNS. Det är en minskning med tre miljoner kronor.

– Stödet till Sveriges hästnäring genom HNS är viktigt, men med tanke på de tuffa besparingar som drabbat trav- och galoppsporten det senaste året är det självklart för oss att HNS tar sin del av ansvaret och att bidraget därför justerars nedåt något, säger Hans Ljungkvist.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

ledvolt 7365 på Jägersro.jpg
ledvolt 7365 på Jägersro.jpg

Skandinavisk Reglementskommitté har enats om vissa ändringar i Skandinaviskt Registrerings- och Licensreglemente att gälla från och med den 1 juli 2025. Det gäller 5 kap 10-11 och 13 §. Läs mer

20250606-DJI_0846-Redigera
20250606-DJI_0846-Redigera

Nationaldagsgaloppen på Gärdet bjöd på en stämningsfull och välbesökt festdag fylld av galopp, picknick och gemenskap. Här följer ett tack till alla inblandade från Svensk Galopps ordförande Anders Lilius, som sammanfattar känslan, upplevelsen och betydelsen av årets Nationaldagsgalopp. Läs mer

lordagsupplevelse v85
lordagsupplevelse v85

PRESSMEDDELANDE FRÅN ATG: Tre gånger högre toppvinster och fler som vinner. Lördag den 25 oktober är det premiär för ATG®:s nya lördagsspel V85®. - Travsporten och spel på hästar ligger ATG och våra kunder varmt om hjärtat. Nu tar vi nästa steg. V85 är en del av en ny lördagsupplevelse och blir den största satsningen i ATG:s historia, säger Hasse Lord Skarplöth, vd ATG. Läs mer