Ny tävlingsdag på Bro Park på lördag

17 november 2020

Det blir tävlingar på Bro Park både på lördag och söndag.

Tävlingsdagen på Bro Park i söndags ställdes in. Anledningen var ett fall av covid-19 på Bro Parks stallbacke.

Alla personer som har kommit i kontakt med den smittade personen har nu testat sig och samtliga provsvar var negativa. Därför kan vi utesluta en bred smittspridning på Bro Park.

Tävlingarna på Bro Park på söndag 22 november kommer att ridas som planerat. Dessutom lägger vi in en ny tävlingsdag på lördag, den 21 november. 

Propositionerna till lördagens tävlingar är samma som inför 15 november, bortsett från SGS Stockholm Hösthandicap som rids på söndag. Anmälan sker idag och startanmälan görs imorgon. Alla tränare har fått information via e-mail. Det är företräde för hästarna som var startanmälda i söndags.

Vi kommer att trycka program till både lördagens och söndagens tävlingar. Sent tryck av programmen gör dock att vi inte kan säkerställa att alla prenumeranter får lördagens program i tid. Programmen kommer också finnas tillgängliga för nedladdning på hemsidan.

Svensk Galopps ledning


Läs mer:
15 november: Information gällande tävlingarna på Bro Park 
14 november: Tävlingarna på Bro Park imorgon ställs in på grund av covid-19
13 november: Information från Svensk Galopp med anledning av covid-19

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer