Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Ny strategi för att utveckla galoppsporten

11 december 2018

Svensk Galopp och Svensk Travsport skrev i fredags på det avtal som under lång tid har förhandlats mellan parterna gällande sporternas nya situation på en avreglerad spelmarknad som blir verklighet den 1 januari 2019.

För Svensk Galopp innebär det ingångna avtalet gott om möjligheter att bygga och marknadsföra vår sport på ett helt nytt sätt.

Tydligare tävlingskalender. Galoppsporten får ett tydligare tävlingsprogram för aktiva, hästägare, spelare, och publik med fasta galoppdagar. Vi kommer att rida 35 V64-omgångar på söndagar med ett nytt spännande TV-koncept i TV4. Övriga dagar kommer med, några få undantag, att ridas vid lunch på onsdagar. ATG:s tablå kommer att innehålla två GS75-dagar, Svensk Derby och Stockholm Cup.

Marknadsföring. 10% av ATG:s årliga marknadsföringsbudget för trav och galopp kommer uteslutande vikas åt och används till marknadsföring av galoppevenemang. ATG blir också exklusiv spelbolagssponsor av Nationaldagsgaloppen som förra året drog över 50 000 personer.

”Vi är mycket nöjda med utfallet av förhandlingarna som har pågått länge men varit konstruktiva och lett till ökad samsyn mellan sporterna och en gemensam hållbar strategi inför framtiden,” säger styrelseledamoten för Svensk Galopp, Roland Johansson. ”Vi har nu skapat en plattform och möjliggjort för både trav- och galoppsporten att hårdare profilera sina sporter, samtidigt som vi har säkrat upp finansieringen. 2019 kommer att bli ett fantastiskt år för galoppen.”

”Svensk Travsport är glada över att vi tillsammans med Svensk Galopp lyckats nå en överenskommelse som båda parter är nöjda med. Aktieägaravtalet är ett stort och viktigt beslut för sporterna som bekräftar våra planer att vara långsiktiga och ansvarsfulla ägare till ATG.” säger Ulf Hörnberg, VD för Svensk Travsport.

För frågor hänvisas till Roland Johansson, Svensk Galopps styrelse, tel 070-8929493

Fler nyheter, artiklar och annonser

ledvolt 7365 på Jägersro.jpg
ledvolt 7365 på Jägersro.jpg

Skandinavisk Reglementskommitté har enats om vissa ändringar i Skandinaviskt Registrerings- och Licensreglemente att gälla från och med den 1 juli 2025. Det gäller 5 kap 10-11 och 13 §. Läs mer

20250606-DJI_0846-Redigera
20250606-DJI_0846-Redigera

Nationaldagsgaloppen på Gärdet bjöd på en stämningsfull och välbesökt festdag fylld av galopp, picknick och gemenskap. Här följer ett tack till alla inblandade från Svensk Galopps ordförande Anders Lilius, som sammanfattar känslan, upplevelsen och betydelsen av årets Nationaldagsgalopp. Läs mer

lordagsupplevelse v85
lordagsupplevelse v85

PRESSMEDDELANDE FRÅN ATG: Tre gånger högre toppvinster och fler som vinner. Lördag den 25 oktober är det premiär för ATG®:s nya lördagsspel V85®. - Travsporten och spel på hästar ligger ATG och våra kunder varmt om hjärtat. Nu tar vi nästa steg. V85 är en del av en ny lördagsupplevelse och blir den största satsningen i ATG:s historia, säger Hasse Lord Skarplöth, vd ATG. Läs mer