Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Norska hästar starkast i hinderloppen

5 september 2013

Lördagens kvällstävlingar på Täby Galopp bjöd på sju spännande lopp över såväl slätt som hinder. Monfalcone och Omoto Sando såg till att det blev norskt i topp i både JK Stora Pris och R Swartling Memorial. Rikshästarna Branson och Senator Sam nådde visserligen inte hela vägen till vinnarcirkeln, men gjorde det ändå bra som tvåa respektive trea. Rätt V65-rad gav 2 828 kronor.

 

Efter en god fjärdeplats i prestigefyllda Svenskt Grand National på Strömsholm spelades Silk Drum till klar favorit i anrika Jockeyklubbens Stora Pris. Men trots en gedigen prestation under rutinerade Niklas Lovén kunde grållen inte riktigt rå på norske gästen Monfalcone, som lade beslag på den översta pallplasten med en halv längd före favoriten.

Under britten Gerard Tumelty låg Monfalcone med i tätgruppen redan från start. Med fyra hinder kvar att hoppa skruvade åttaåringen upp farten, tog själv över taktpinnen och trots att Silk Drum gjorde ett tappert försök att utmana i slutvinjetten var det inget snack om vem som var först i mål.

Monfalcone live 544

- Jag tycker att Monfalcone förtjänade den här segern efter att ha varit knappt slagen trea i senaste starten. Han trivs med att ligga uppe i ledningen och svarar direkt när en konkurrent försöker utmana, sade segerjockeyn.

Monfalcone ägs av H W Brunla Gård och tränas av amatören Tor Wiggo Ellefsen i Norge.

- Monfalcone är en väldigt ärlig häst som alltid gör sitt bästa. Det har varit lite svårt att få igång honom i år eftersom vi inte har haft tillgång till en riktig träningsbana. Istället har vi fått jobba honom på en travbana i trakten, sade Tor Wiggo.

Samtliga åtta hästar fullföljde loppet utan några större incidenter.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.