Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Nationaldagsgaloppen tar sats mot 2014

3 juli 2013

Premiärupplagan av Nationaldagsgaloppen blev en stor succé. Både publikt och medialt. Svensk Galopp gör för närvarande en utvärdering av projektet för att se vad som kan förbättras ytterligare inför nästa år. Beslut är redan taget om att det blir en fortsättning den 6 juni 2014.

Publik

Enligt Kungliga Djurgården Förvaltnings bedömning besökte närmare 50 000 personer Gärdet på nationaldagen den 6 juni. Som mest samlades cirka 30 000 människor runt kapplöpningsovalen och gjorde dagen till en riktig folkfest.

Majoriteten av besökarna hade aldrig tidigare upplevt galoppsport på nära håll. Trots att arrangemanget bjöd på fler aktiviteter än galopp verkade det ändå som om de flesta i publiken såg hästarna och tävlingsmomentet som dagens stora höjdpunkt. En spelomsättning på goda 343 716 kronor, trots att det endast accepterades kontanta vad på vinnare, plats och komb, förstärker ytterligare den bilden.

Det mediala genomslaget var över förväntan. ABC Nytt och TV4 sände långa inslag från Gärdet. DN och Aftonbladet publicerade trevliga artiklar både före och efter det stora arrangemanget. Lägg därtill en stor viral spridning i olika sociala media. Totalt sett har Nationaldagsgaloppen gjort att galoppsporten nått långt utanför de traditionella kanalerna.

Beslut är redan taget om att fortsätta Nationaldagsgaloppen under 2014.

- Vi är väldigt nöjda med den uppmärksamhet som Nationaldagsgaloppen fått. Planeringen inför nästa år är redan i full gång, säger Svensk Galopps VD Torbjörn Westöö.

De partners och sponsorer som medverkade under premiärupplagan är på det hela taget väldigt nöjda. Det kommer naturligtvis att underlätta partnerbearbetningen inför nästa år. Detta arbete kommer att inledas direkt efter sommaren. Det pågår även diskussioner med ATG och Kanal 75 om ett utökat samarbete.

- Det är naturligtvis mycket lättare locka parters till ett arrangemang när vi kan visa upp ett facit på hur det ser ut. Det har vi nu. Nationaldagsgaloppen är ett fantastiskt verktyg för att stärka galoppsporten i Sverige. Det finns alltid utrymme för förbättringar, men vi startade i vilket fall från en relativt hög nivå, säger Nationaldagsgaloppens projektledare Peter Gudmundson.

Även på det sportsliga planet överträffades förväntningarna. Trots en sträng vinter och en sen vår hade banarbetarna lagt ner ett stort arbete för att få i ordning gräsbanan inför den stora festdagen. Underlaget höll dessutom riktigt bra. Flera ryttare menade till och med att kvaliteten på banan motsvarade övriga gräsbanor i Skandinavien. Inför nästa år planeras fem fullblodslopp med vardera åtta hästar i fältet.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.