Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Nathalie Johnsson femma i Melbourne

26 januari 2016

Amatörryttarinnan Nathalie Johnsson kom i natt femma i Melbourne, Australien då hon representerade Sverige i HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship (IFAHR).

nathalie johnsson square
Nathalie Johnsson

 

Här kommer den andra och sista delen av Nathalies reseberättelse från sina äventyr i Australien.

Klicka här för att läsa den första delen av Nathalie Johnssons reseberättelse
 

Tävlingsdags!

Små, blanka fina araber med svansen och huvudet högt. Samtliga ryttare hade bestämt sig för att rida med lååånga läder. Min häst var väldigt välriden men ibland la han tungan över bettet och körde upp huvudet och "stack" några meter när vi cantrade till start. Nere vid boxarna var han lugn och fin, inne i boxarna lugn men beredd. Alla hade varsin personal i boxarna som höll i hästen.

När starten gick hoppade min häst ut bra. Han skulle ligga bakom täthästarna, men han blev väldigt på hugget när han fick en häst på varje sida så han körde upp huvudet och "vinglade omkring" . Tyvärr kom haninte riktigt till ro utan la mycket kraft i början av loppet. 

Vi låg trea-fyra den större delen av lopp och vi  höll vår placering en bit in på upploppet. men vi blev passerade och fick nöja oss med femteplatsen. Tränaren till min häst hade två andra hästar med i loppet och dem blev tvåa och trea. Hade min häst inte lagt så mycket krut i början av loppet så hade han varit längre frammen thats the game.

HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship (IFAHR). nathalie johnsson Melbourne
Uppställningsbild inför loppet på Caulfieldbanan i Melbourne

 

Cindy Klinkenberg från Holland vann loppet på Warrawee Naaziq. Min häst reds med sporrar vilket var väldigt märkligt. Man fick inte lov att rida med pisk och du fick inte lov att släppa handen från tyglarna och driva med spöet men en klatsch på bogen var okej.

Det var riktigt bra tjejer att rida med och vi har haft superkul tillsammans. Jag är så glad och tacksam att jag fick åka på denna resa och jag tycker jag har inlett mitt galoppår på ett bra sätt.  Nu blir det en sista dag med tjejerna.  I dag firas det med lunch på banan och senare middag i staden.  Att få vara här på Australiens nationaldag känns riktigt stort och mäktigt!

Nathalie Johnsson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


..

Fler nyheter, artiklar och annonser

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer

Zakopane TOP
Zakopane TOP

2024 fungerade allt och Schamyl vann både det Svenskt Derby och Norskt Derby, 2025 har det varit precis tvärt om. Hela Jan-Erik Neuroths stall har varit drabbat av virus och det är en tränare som ligger lågt inför söndagens Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Läs mer