Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
i-p8zMhmW-X2 Visiteur Du Pom redigerad

Visiteur Du Pom segrade på 2022 års Näringslivsdag. Blir det en ny seger när det är dags igen?

Näringslivsdag och spännande onsdagstävlingar på Bro Park

26 september 2023 16:22

Förutom nio spännande galopplopp så är det på onsdag dags för en ny Näringslivsdag i samarbete med Upplands-Bro kommun. I publikhallen arrangeras en företagsmässa där många lokala företag kommer och visar upp sig. Sportsligt finns det mycket intressant att se fram emot.

För de hugade som ska investera på spelet så kan det bli bra betalt då det sannerligen inte ser så lättlöst ut på streckspelen.

Hemmatränaren Maria Andersson sadlar ut fyra hästar, bland annat en mycket spännande debutant i det femte loppet. Det ser rätt ljust ut överlag.

– Nikki (lopp 2) tar loppen jättebra. Jag är glad för att ”P-A” (Gråberg) sitter upp. Hon har haft handicaptalet 68 och står nu i 62 så hon står bra till i loppet, blir bara lugnare och lugnare samt nöjdare och nöjdare med livet som tävlingshäst –hon har verkligen mognat och har fått tid på sig. Jag tror att hon kan ännu mer än visat, men jag är lite frustrerad över att det inte har lossnat helt. Om hon inte hamnar i sprutet så blir jag inte överraskad om hon vinner.

– Brianna (lopp 5) tränar jättebra på ”dirten” så jag är inte ett dugg orolig för det. Hon har startspåret längst ut och det tror jag är bra, då är det ingen utvändigt. Hon är en riktigt bra häst, både inställningsmässigt och exteriört – en riktig racer. Hon har dessutom stora lungor. Får hon allt att stämma och det inte strular i boxarna så har hon bra kapacitet. Hon har dock själv alltid varit jätteduktig i startboxarna, det är mer om det strular på annat sätt. Brianna är mer som en hingst och väldigt rejäl. Jag tror att hon är en 80-plushandicaper om hon får vara frisk.

– Dimeadance (lopp 7) har inför säsongen genomgått en halsoperation. Man såg med kameran att hon bara fick 50 procents luft, men efter operationen ser allt bra ut. Hon har gjort en start i år, men då var hon sjuk. Hon mår jättebra för dagen, men har råkat ut för än det ena, än det andra. Vi är supernöjda med träningen och hon får några chanser till. Den här gången vill jag bara att hon ska komma runt och få en bra upplevelse.

– Wishforluck (lopp 9) blev påriden senast och fick ganska fula så – de har läkt bra. Hon är snabb ut och klarar distansen. Hon är pigg och glad efter loppet – jag bedömer inte att det är för täta starter. Hon är jättetuff och äter allt hon får serverat, säger Maria Andersson.

Sju av loppen under dagen går på dirttrack (DT) och de två sista på gräs.

Maxmartin mot nya mål

Maria Anderssons stjärna, som också blev årets 2-åring ifjol, heter Maxmartin. Han har fortsatt utvecklas och varit väldigt duktig i årets tre starter, men Slava Ukraini har stått i vägen i både Jockeyklubbens 2000 Guineas och i Breeders' Trophy Classic. Maria Anderssons adept har dock inte gett sig frivilligt och det är milt uttryckt. Mer precist har han inte bjudit på någonting alls utan varit heroisk i nederlagen. Det var så nära, så nära att han fick vinna prestigefulla Breeders' Trophy Classic, men en nos skiljde honom från seger.

– Jag var jättenöjd med Maxmartin och lyrisk över hans prestation. P-A (Gråberg) red honom häromdagen och var jättenöjd med honom. Vi siktar nu på Misha Kahns Minneslöpning, avslutar Maria Andersson.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
i-rpgmVV8-X3 Slava Ukraini och Maxmartin slåss om segern i Breeders' Trophy Classic

Slava Ukraini och Carlos Lopez slog med mycket liten marginal invändiga Maxmartin och Oliver Wilson.

Mishca Kahns Minneslöpning kommer att ridas den 15 oktober på Bro Park och efter den andra och sista insatsen hittas anmälningslistan här. Det är 24 hugades spekulanter kvar och Maxmartin är den med högst handicaptal (85).

Från klockan 10:00 på onsdag är företagsmässan i publikhallen öppen och här kan du träffa flera lokala företag som visar upp sin verksamhet. Som vanligt serveras det god lunch på Bro Park Krog och caféet är också öppet. Tävlingarna börjar klockan 12:20, men vill du se det första kvalificeringsloppet får du vara på plats klockan 11:30. Banprogrammet hittas bland annat här.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com