Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Mrs Loreens avsked - betäcks med Sea The Moon

5 september 2018

Stall Flimmer - Easys stjärna Mrs Loreen gjorde idag sin allra sista start. Hon avslutade sin fantastiska karriär med en tredjeplats men Lennart Jr Reuterskiölds ögonsten stal ändå showen på Jägersro idag.

Mrs Loreen

Hon blev bara trea, men stal ändå hela showen. Mrs Loreen, stoet som kallas Drottningen av Jägersro, har gjort sin sista start. Hon fick nöja sig med en tredjeplats, men var ändå huvudpersonen under eftermiddagen när hon avtackades.

Det känns rätt att hon får sluta nu. Hon har glatt oss i så många år och vi har varit väldigt tydliga med att när hon själv säger ifrån så ska hon få sluta. Och det känns bra att hon får sluta medan hon fortfarande är på topp, förklarar delägaren Mathias Schildt.

Mrs Loreen startade 29 gånger på Jägersro, vann sjutton av dessa och var bland de tre främsta 25 gånger – och aldrig oplacerad. En enda gång startade hon utanför Jägersro, då var hon stort slagen på en blöt gräsbana i Göteborg.

Då insåg hon att gräs är något man ska äta, inte springa på, skämtade Mathias Schildt.

Mrs Loreen såldes aldrig på den auktion där hon var utbjuden, däremot såg tränaren Lennart Reuterskiöld Jr henne och sa till uppfödaren Christer Schildt att han gärna ville ha henne i träning. Och så blev det, snabbt fixades det ett konsortium som döptes till Flimmer efter Christer Schildts hjärtproblem. Två starter som tvååring gav lika många segrar.

Då förstod vi att det var en riktigt bra häst.

Sen charmade hon sin hemmapublik varje säsong, vann lopp tre Derbydagar i rad och har två segrar i Margareta Wettermarks som ger en fri betäckning på Lanwades Stud (Kirsten Rausings stuteri i Newmarket).

Jag har precis fått besked att Mrs Loreen är välkommen till Sea the Moon 2019, det känns jättespännande då det är en hingst som börjat fantastiskt bra, berättar Mathias Schildt.

Under hela sin karriär har Mrs Loreen tränats av Lennart Reuterskiöld Jr och han – och stallpersonalen – uppvaktades av ägarna med en stor blomsterbukett. ”Junior” fick också chansen att berätta om stjärnan:

Hon var väl rätt besvärlig från början, men vi märkte också kapacitet när vi tryckte på knappen. Nu hoppas jag att hon får träffa en trevlig kille och ser fram mot hennes avkommor. Jag tror att hon blir en alldeles utmärkt mamma.
 

ill sist, tre ord om Mrs Loreen?

Klass, hjärta och hjärna.

Anders Engman

Fotnot: Det var Plata O Plomo som vann Mrs Loreens sista lopp.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer