Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Mouli Wildrose tog fjärde raka på Göteborg Galopp

9 oktober 2019

Säsongsfinalen på Göteborg Galopp bjöd på sju löpningar på släta banan och två uppgörelser över häckarna. Jan-Erik Pettersson-tränade Mouli Greyrose tog sin fjärde raka seger under Kaia Sofie Ingolfsland och säkrade därmed det lokala championatet med god marginal. Färske 50-åringen Niklas Lovén hyllades och fick även besöka vinnarcirkeln efter att han lotsat Brights Park först över mållinjen i Berthram Häcklöpning.

Mouli Wildrose square

Mouli Wildrose har varit en frekvent gäst i vinnarcirkeln på Göteborg Galopp i år. I en 2 400 meter lång Järnhandicap fortsatte det treåriga stoet sitt segertåg. Med ständiga partnern Kaia Sofie Ingolfsland vid tyglarna tog Jan Erik Petterssons adept sin fjärde raka seger på banan.

Kaia Sofie placerade inledningsvis Mouli Wildrose längst bak i ett fält där Savona (A Pilroth) tidigt tog hand om taktpinnen. I slutet av bortre lång avancerade fuxan fram i rygg på ledaren, övertog kommandot vid upploppets början och bärgade till slut sin fjärde seger med närmare fyra längder.

- Mouli Wildrose överbevisar oss i varje start. Jag gav henne en avvaktande start för jag vet att hon gillar att hitta sin rytm för att sedan avancera framåt bortre lång. Sedan har hon alltid en bra speed över upploppet, sade Kaia Sofie, som även blev årets segerrikaste lärling på Göteborg Galopp.

Både tränare Jan-Erik Pettersson och ägare/uppfödare Bo Nilsson var så klart nöjda med Center Divider-dottern.

- Mouli Wildrose har visat riktigt bra utveckling på gräset och jag hade förväntningar på henne idag, sade tränaren, efter att stoet säkrat championatet på banan.

Brights Park besegrade favoriten

Efter två strykningar återstod endast tre hästar i kraftprovet Berthram Häcklöpning. Niklas Lovén, som nyligen firat sin 50-årsdag, visade att gammal är äldst genom att lotsa Brights Park till en snygg seger. Den Per Hallqvist-tränade sjuåringen tog därmed sin första seger i trettonde försöket.

Brights Park

Niklas placerade tidigt Brights Park utvändigt om Beentheredonethat (C Roberts) och gav på så sätt inte storfavoriten en lugn stund. De båda hästarna hade sällskap fram till de två avslutande häckarna, då Brights Park kopplade ett litet grepp för att slutligen dryga ut övertaget till närmare tre längder vid målgång.

- Det här var en bra uppladdning inför helgens tävlingar på tjeckiska Pardubice. Brights Park ländes stark så jag valde att tidigt sätta press på ledaren, sade Niklas Lovén, som hyllades flerfaldigt på banan den här onsdagen.

Hindervännen Per Hallqvist var så klart nöjd med sin adept.

- Den här hästen har verkligen visat konstant utveckling under hela året, konstaterade Per efter segern värd 40 000 kronor.

Niklas 50

Oasis Spear visade lovande takter

I jubilarens eget lopp, dagens avslutande ”Grattis Niklas Lovén 50 år”, var emellertid huvudpersonen ödmjuk och nöjde sig med att spela tredjefiolen i sadeln på Blooming Meadows. Den översta pallplaceringen gick till Oasis Spear med tränare och ägare Henrik Engblom vid tyglarna.

Oasis Spear

Henrik Engblom red avvaktande och lät Chamseddine Badr (C Ericsson) och Blooming Meadows (N Lovén) göra grovjobbet innan han gav marschorder ombord på Oasis Dream-sonen genom sista sväng. Vid den näst sista häcken vid upploppets början hade Oasis Spear kopplat ett litet grepp som sjuåringen sedan drygade ut till fem lätta längder.

- Det är alltid lite osäkert att rida i ett lopp med få hästar i fältet. Oasis Perl är lite grön och kan ibland vara svår att motivera. Men jag försökte gå med i rygg på de andra två för att sedan rida till sista biten. Den här hästen har kapacitet och dagens insats lovar gott inför hindersäsongen nästa år, sade Henrik Engblom, efter dagens andra tränarseger.

Annika inledde med dubbel

Tränare Annika Sjökvist hade all anledning att vara nöjd med resultatet i dagens inledande Bronshandicap. Stallet tog nämligen en fin dubbel med hästarna Mukhaater och Sugoi. Nora Hagelund-Holm red vinnande Mukhaater, som tog årets andra seger i tionde starten.

Mukhateer

Både Mukhaater och Sugoi (De Geer) hittade bra positioner strax bakom ledarhästarna Society Flight (K Ingolfsland) och Queen Of Skara (E Chaves) i den 2 400 meter långa uppgörelsen.

När sedan Final Experiment (S Lyseng) gick till attack och övertog kommandot genom slutsvängen ökade de båda stallkamraterna farten och kopplade greppet i god tid före mållinjen. Vid målgång skilde det en halv längd mellan de två.

- Jag blev lite orolig när mina hästar var så heta från start, men de slappnade snabbt av bakom ledarhästarna. Sedan satte in speeden i rätt tid. Mukhaater har en lite längre speed än Sugoi och är på så sätt lite mer lättriden, sade Annika Sjökvist, som själv äger englandsimporten.

Första segern som lärling

Det var ett litet tag sedan Louise Arnshed tog steget från amatör till lärling. I en 1 600 meter lång Järnhandicap tog sin första seger som lärling i sadeln på My Cup of Tea, i träning hos Henrik Engblom. Segerreceptet stavades ledning från start till mål.

My Cup Of Tea

My Cup Of Tea fick en bra start och tog genast hand om ledningen före Mistral (J Landgren) och Elusive Thoought (Hagelund – Holm). Genom kurvan skaffade sig Dustoori-dottern ett övertog som hon sedan förvaltade på ett fint sätt över det långa upploppet. Trots att My Cup Of Tea bröt ut något i banan i slutvinjetten var segern aldrig riktigt i fara. Segermarginalen skrevs till en halv längd.

- Den här segern satt långt inne. Planen var att ligga med bland de främsta från start. Genom svängen kände jag att det fanns mycket att åka med och väl inne på rakan var det bara att tuta och köra, sade Louise Arnshed.

My Cup Of Tea ägs av Irene Söderlund och uppfödare är Sonja Olsson.

Åbergs treåringar var etta och tvåa

Tjörnarps-tränaren Gert Åke Åberg har skördat fina framgångar på Göteborg Galopp i år. Och en bättre avslutning på säsongen kunde han knappast få. De båda treåringarna Pearly Ghost och Jesse The Body lade nämligen beslag på de översta pallplaceringarna i en Bronshandicap över 1 600 meter.

Pearly Ghost

Med Josefin Landgren i sadeln tog Pearly Ghost genast hand om ledningen och skaffade sig någon längds övertag före stallkompisen Jesse The Body (S Karlsson) genom kurvan.

Trots att flera hästar försökte anmäla sitt intresse från kön höll sig positionerna i princip oförändrade över upploppet. Jesse The Body blev rejält närgången över de sista 200 meterna men Pearly Ghost försvarade sig fint och knep segern med en nos.

- Det var egentligen inte meningen att gå upp till front direkt, men när vi fick ledningen så lät jag henne vara och det visade sig vara ett vinnande koncept idag, sade Josefin Landgren.

Aghostatgodsplace-dottern är uppfödd av Elisabeth Elmseld.

Matchoffice gjorde allt rätt

Tvååriga Matchoffice från Sören Jensen stall i Danmark var ute i angeläget ärende i en 1 400 meter lång Maidenlöpning. Barocci-dottern gjorde inga misstag då hon avvisade Armado i slutvinjetten.

Matchoffice

Från en lite avvaktande position som sexa en bit bakom en tätgrupp bestående av främst Lord Juniper (J Landgren), Zalalaat (N Mortensen) och Sea Moonster (A Pilroth) gav Carlos Lopez marschorder med 400 meter kvar, varpå Matchoffice lade in en extra växel.

Med 200 meter kvar hade stoet kopplat ett litet grepp som hon vägrade ge bort när gott avslutande Armado (E Chaves) försökte gå i närkamp.

- En väldigt mogen och modig häst som gjorde all jag bad henne om, sade Carlos Lopez.

Matchoffice ägs av The Racing Club 2019 och gjorde andra starten i livet.

- Jag hade förväntningar på Matchoffice redan i debuten, men då hade hon tyvärr lite problem med positionerna. Idag fungerade allt som det skulle på en fin gräsbana, sade Sören Jensen om stoet som är uppfött i Sverige av Rävdansens Stuteri.

Seger direkt efter skadeuppehållet

Tidigare i år bröt Alina Öhgren foten och tvingades göra ett ofrivilligt uppehåll i tävlandet. I Börjes Champion ARK Cup 13 fick hon lysande comeback genom att lotsa Augustnian till en fin seger. Nioåringen tränas av Anette Stjernstrand, championtränare på Göteborg Galopp i år. Ägare är Nathalie Mortensen.

Augustinian

Augustinian svarade ut Watch Me Dance (Tina Henriksson) i kampen om spetspositionen genom kurvan. Över de sista 400 meterna försökte även Into The Light (Ida Widman) och Lomax (Jessica Wadst) ta upp jakten på ledaren.

Men Augustinian gick inte att fånga och över de sista 200 meterna drygade Holy Roman Emperor-sonen ut segermarginalen med en halv längd.

Det var bara tio dagar sedan Alina tog bort gipset från foten.

- Det känns helt fantastiskt att komma tillbaka så här snabbt. Jag kände ingen smärta i foten, däremot kändes det lite ovant att belasta den. Men idag fanns det mycket att åka med över de sista 200 meterna och jag är så glad över att jag fick rida en så fin häst som Augustinian, sade Alina.

Tredje raka för Katyusha

Camilla Nilsson-tränade Katyusha befäste sin fina form när hon bärgade sin tredje raka seger i Emirates Breeders Program 3. I vanlig ordning var det Elione Chaves som stod för styrningen.

Katyusha

Katyusha tog en lugn start och lät duon Djelano (F Janetzky) och Oas Madox (De Geer) sticka undan i ett par längders ledning. Först i utgången av kurvan gav Elione Chaves full marschorder, varpå det nioåriga stoet ökade farten för att slutligen slå klorna i en tapper Oas Maddox strax före mållinjen.

- En otroligt trevlig häst att rida. Jag behövde bara sitta och vänta fram till 500 meter kvar och sedan gick hon starkt, sade Elione Chaves, som redan hade säkrat jockeychampionatet på Göteborg Galopp.

Katyusha ägs av Johanna Brand och kan nu stoltsera med tre segrar, en andraplats och tre tredjeplatser på sju starter i år.

- SO

> Se fler bilder på svenskgalopp.smugmug.com

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com