Mats Müllern avslutar sitt juridiska engagemang i galoppsporten

15 juni 2023 10:35

I närmare 50 år har Mats Müllern biträtt såväl jockeys som tränare och gett juridiskt stöd i en otalig mängd rättsliga frågor, tvister och processer.

Mats har i dagarna meddelat att han med ålderns rätt avser att avsluta detta engagemang. Sportens aktiva bör således försöka hitta andra alternativ framöver.

Mats är inte bara en skicklig advokat. Han är även en engagerad hästägare och uppfödare med otaliga framgångar på kapplöpningsbanorna genom åren.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Varför inte ta över den återstående delen av den klassiska Bloomersfamiljen? Kjell Sjöberg säljer avelstoet Bloomeretta (SWE), född 2010 – tillsammans med sitt föl efter Cloth of Stars (e. Sea the Stars). Läs mer

Hästsportensdag1
Hästsportensdag1

Vill du uppleva både trav och galopp under samma dag? Då är Bro Park platsen att vara på nu på onsdag, 9 juli, när Hästsportens dag arrangeras på galoppbanan för tredje året i rad. Läs mer

Margareta Wettermark2
Margareta Wettermark2

Margareta Wettermark skrev in sig i historieböckerna som en av de mest betydelsefulla personerna inom svensk galoppsport. Hennes enastående karriär sträckte sig över ett halvsekel, och hennes betydelse för sporten är oförglömlig. Läs mer