Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Master Bloom vann Norsk St Leger

19 september 2018

IKC Racings Master Bloom, tränad av Cathrine Erichsen, tog idag sin femte raka seger då han vann sitt andra klassiska lopp, Norsk St Leger på Övrevoll med Jacob Johansen i sadeln.

Master bloom norsk st leger square

IKC Racings Master Bloom har haft en strålande treårssäsong. Pastorious-sonen har sedan tidigare Bro Park Classic och Dansk Derby på sin meritlista och idag kan han lägga till ytterligare en fin seger, Norsk St Leger. Med Jacob Johansen i sadeln vann Master Bloom komfortabelt över mastiga 2830 meter på Övervolls kuperade bana. Nästa n fyra längder var avståndet till tvåan Learn By Heart som i sin tur hade nästan sex längder till trean Eftiraath.

Master Bloom tränas av Cathrine Erichsen i Norge som här tog sin tredje raka seger i loppet. Cathrine vann loppet med  Lord Divine 2016 och Silver Falcon 2017.

- Detta var årets första start på Övrevoll för Master Bloom. Då var det kul och visa honom i så här gott skick. Han cantrade ifrån sina konkurrenter. Jag var lite spänd inför loppet eftersom han har varit i form så pass länge, sa en glad Cathrine Erichsen efter loppet

Uppfödare till Master Bloom är Inge Knutsson och Stall Reuterskiöld HB.

Master Bloom  tog här sin sjunde seger i sin elfte start och har hittills galopperat in nästan 1,5 miljoner kronor. Master Bloom är, som namnet antyder, en i den framgångsrika Bloomersfamiljen och hans mor Milibloom var framgångsrik på tävlingsbanan i Johan Reuterskiölds träning.

Ridande Jacob Johansen var självklart nöjd efter seger:

-Han vann väldigt lätt. Han bara väntade på att få besked om att gå upp i front och när han väl fick det var det inget snack, sa en nöjd jockey. Jacob rankade dessutom Master Bloom ganska högt upp på listan över treåringea han har ridit.

Jacob Johansen hade en fin dag på Övrevoll och han vann ytterligare ett lopp, Norsk Mesterskap för tvååringar med Lovetorun (Eishin Dunkirk) som tränas av Are Hyldmo

 

Bourbon Bay vann trots toppvikt

Bourbon Bay
Bourbon Bay (arkivbild)

 

Henrik Engbloms Bourbon Bay, med ägaren själv i sadeln, tog hem Norsk Rikstoto Cup – Jerndivisjon – Sprint. Bourbon Bay var tungt lastad med 71 kilo men det bekom inte Sixties Icon-sonen som till slut vann med 2,5 längder före DJ’s Dream.

Det här var årets andra seger för Bourbon Bay som är uppfödd i Sverige av Sonja Olsson och som tränas av Henrik Engblom som numera huserar i Skara.

 

Dubbel till Henke Engblom

Stenid - square
Stenid (arkivbild)

 

Alina Öhgren hade en ganska lätt uppgift i eftermiddagens amatörlöpning. Hon red formhästen Stenid som vunnit så sent som i söndags på Göteborg Galopp. Nu tog Stenid
lätt sin femte årsseger och det var andra gången på Övrevoll med Alina Öhgren som ryttare. För 17-åriga Alina Öhgren var det hennes totalt femte seger. Tvåa i loppet blev Willa Synöve M. Schou på Asaks Ambition.

Stenid ägs av Cabinet Racing HB och tränas av Henrik Engblom som alltså tog en snygg tränardubbel under Övrevolls lunchgalopp.

 

Andra segern för Shenanigans

Av Wretman Stable & Stud,B Arlert m fl svenskuppfödda Shenanigans vann dagens avslutande löpning. Det här var den andra segern för tvååringen som är fallen efter Footstepsinthesand . Mamma Tiger Goddess har tidigare lämnat Step’s Divine som i somras slutade tvåa i Dianalöpning. Shenanigans ägs av Stall Bonne Nuit, tränas av Niels Petersen och reds idag till seger av Carlos Lopez som totalt vann två lopp under dagens tävlingar.

Niels Petersen fick med sig en trippel då hans Somerville (Gråberg) vann Major Chr F Michelets Minnelöp och Mutajally-sonen Newman (Schistl) tog hem Norsk Mesterskap för tvååringar.

Lotta Malmborg


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Stockholm Cup 2024
Stockholm Cup 2024

Den här veckan kan alla galoppfans i Skandinavien se fram emot en riktigt spännande och fullspäckad weekend. På fredag arrangeras den stora åringsauktionen i Danmark, som sedan följs upp med Dansk Auktionsløb på Klampenborg under lördagen. Därefter kulminerar helgen med årets främsta storloppsfest på Bro Park med Stockholm Cup International som söndagens huvudnummer. Läs mer

Ami De Vega Oslo Cup TOP
Ami De Vega Oslo Cup TOP

På söndag arrangerar Bro Park årets största tävlingsdag med Grupp 3-löpningen Stockholm Cup International som givet huvudnummer. Därutöver rids ytterligare tre löpningar med Listed-status. Nedan finner du startfälten till de fyra Black Type-löpningarna. Ett klick på respektive häst leder dig vidare till galopp-appen med massor av information. Läs mer

Veckosvep 37 top
Veckosvep 37 top

Med mindre än två veckor kvar till den stora Stockholm Cup-söndagen på Bro Park tävlas det på fyra skandinaviska galoppbanor de närmaste dagarna. På de brittiska öarna avgörs både engelska och irländska St Leger i veckoslutet. Och redan på torsdag rids det klassiska kraftprovet i Norge. Läs mer