Manuel Santos toppmontage

”Manolito” är tillbaka som en populär vinnare

24 april 2024 16:39

Det var jubel, rop och applåder. Manuel Santos, Manolito kallad av en del, var en mycket populär vinnare när han gjorde comeback – som amatör. Sex år efter senaste loppet och sju år efter den senaste vinsten är han tillbaka.

– Det var samma känsla, samma glädje. Jag förstår nu att jag saknat applåderna och uppskattning, säger han med lite distans till sin comeback. Men jag var nog tröttare än hästen.

Manuel Santos är ett vandrande leende, han sprider glädje runt omkring sig och är otroligt populär på våra galoppbanor. Född och uppvuxen i Chile, faktiskt född i ett stall, har han sysslat med hästar hela sitt liv.

Hemma i Chile vann han en gång sju löp under en och samma tävlingsdag, i Sverige gjorde han rent hus en tävlingsdag på Täby och vann samtliga fem löpningar den dagen. I Sverige har han också ridit nästan 7000 lopp, vunnit drygt 650 av dem och har tillhört de bästa.

– När han kom till Sverige satte han en blåslampa på oss andra. Vi fick höja oss en klass för att hänga med, förklarar Fredrik Johansson, Sveriges kanske bäste ryttare genom alla tider.

Foto: Stefan Olsson
Exbournes Wish och Manuel Santos Pramms Memorial

Manuel Santos tillhörde under många år toppskiktet bland jockeys i Skandinavien. 2002 vann han bland annat Pramms Memorial på Jägersro med Exbourne's Wish.

Lever för hästarna

Idag är Manuel 58 år, berättar att han egentligen avslutade sin karriär när kroppen sa ifrån. Han har haft ett par tuffa skador på vägen och att rida tusentals proffslopp sätter också sina spår. Men han har aldrig släppt hästarna.

Under sitt tävlingsuppehåll har han ridit turer i olika stall, hjälpt galoppamatörer och idag jobbar han för travtränaren Elke Frinta som tillsammans med sambon Daniel Larsson driver ett ”proffsigt” amatörstall i Kvarnby strax utanför Jägersro.

– Alla djuren älskar Manuel. Hästar, hundar, katter. Alla tycker om honom. Han är helt enkelt fantastisk med djuren, berättar Daniel Larsson.

Men ryttaren Manuel Santos i ett travstall?

– (skratt) Jag rider hästarna, monté du vet. Sen är det hästar, jag tycker verkligen om alla sorters hästar. Det är lite annorlunda med monté, men roligt. De som tävlar i monté är starka. Jag är imponerad av dem.

Han bor numera på ”jobbet”, har ett litet krypin på gården (som Hans Adielsson hade när han var galopptränare) och lever för sina hästar. Han syns vid morgonfodringen, han jobbar med dem under dagen och kollar ofta till dem till kvällen. Det är helt enkelt en livsstil.

Manuel själv hoppas kunna rida amatörlöp under säsongen och kanske några andra löp. Det hörs att han verkligen njuter av att ha tagit det här steget.

– Jag blev så glad över känslan att rida och att vinna. Jag hoppas att det händer igen.

Återupplev Manuel Santos härliga comebackseger på Jägersro den 21 april:

Fotnot: Manolito var en rollfigur i den på 60–talet så populära Westernserien High Chaparral.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Sommarhandicap 6960(1)
Sommarhandicap 6960(1)

Söndagen den 13 juli är det äntligen dags för Svenskt Derby. Jockeyklubben Svenskt Derby är loppet med stort L, loppet som alla vill vinna. De bästa treåriga hästarna på våra breddgrader gör upp om den oerhört prestigefulla segern. I år vill vi att ni förbereder er på fest - Derbydagen drar igång klockan 16.30 och fortsätter tills solen gått ner. Här har vi samlat allt du behöver veta inför årets galoppfest på Jägersro Galopp! Läs mer

WhatsApp Bild 2025-06-30 kl. 17.38.22_69bc70ac
WhatsApp Bild 2025-06-30 kl. 17.38.22_69bc70ac

Moa Fägerhall, 14 år, bor i Vallentuna och lever för hästarna. Varje lördag – och nu på sommarlovet ännu oftare – hittar man henne i stallet hos tränaren Patrick Wahl på Bro Park. Moa har två egna ponnyer, den ena ponnyn har Moa tävlat i både fälttävlan och ponnygalopp och den andra ponnyn tävlar hon sedan april i ponnygalopp. Fälttävlan har varit hennes stora intresse fram tills i höstas då galoppen blev hennes stora passion. I den här bilartikeln får ni följa Moa en dag i stallet på Bro Park och läsa om hur det gick till när hon fastnade för galoppsporten – på riktigt. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer