Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Malmborg ger Derbyritten till Tapia Dalbark

1 juli 2017

Sturekompaniet-Easys Stureplan från Caroline Malmborgs stall tillhör en av favoriterna till Svenskt Derby. Nu är det klart att han åter kommer att få sin ordinarie ryttare, tjugoåriga lärlingen Andreas Tapia Dalbark i sadeln i loppet.

stureplan
Andreas Tapia Dahlbark och Stureplan på väg in i vinnarcirkeln på Bro Park. Till vänster tränare Caroline Malmborg och vid tygeln skötare Jacqueline Vidmark Bohm

 

-Efter moget övervägande har vi bestämt oss för att ge Andreas chansen att rida Stureplan i Svenskt Derby. Visst inser jag att han inte har samma erfarenhet som till exempel några av våra mest rutinerade jockeys men detta uppvägs av hur väl han känner hästen och hans engagemang, säger Caroline Malmborg. Hon berättar också att Andreas åkte ända ner till Malmö, för egna pengar, för att vara beredd på att ta Eduardo Pedrozas plats ifall denne skulle få förhinder att rida i Voterlöpning.

Stureplan har startat sju gånger och vunnit tre lopp, samtliga med stallets lärling Andreas Tapia Dalbark i sadeln som faktiskt aldrig har kommit sämre än tvåa tillsammans med Stureplan.

-Han känner ”Sture” utan och innan och är också den som alltid rider honom i träning. Jag tycker att Andreas förvaltar sina ritter väl och det känns bra att ge honom den här chansen.

Vad säger du om Stureplans insats i Voterlöpning?

-Han fick en lite stökig löpning där han blev störd från start och hamnade långt bak. Jag tycker ändå att han gjorde ett bra lopp. I så stora lopp måste allt klaffa och den här gången hade han inte marginalerna på sin sida.

Kommer han att stå Derbydistansen?

-Det vet man ju inte förrän man provar, men sedan Derbyt flyttades till juli så är det tidsmässigt svårt att få in ett test över lång distans, storloppen kommer på rad.
Har man en häst med den här kapaciteten så känner jag att man måste ge det en chans och det finns många exempel på hästar som gjort bra insatser i Derbyt utan att för den skull vara stayers.

Hur mår han idag och hur är upplägget inför Derbyt?

-Han mår jättebra och tränar på som vanligt. Vi försöker bara att hålla huvudet kallt och inte ändra på upplagd plan.

Det 100:e Svenskt Derby rids på Jägersro söndagen den 16 juli med en prissumma på tre miljoner kronor. 
 

Anders Engman

Fler nyheter, artiklar och annonser

Havandi Spring Mile TOP
Havandi Spring Mile TOP

Vårvärmen är här, gräset grönskar och på söndag är det säsongspremiär på Göteborg Galopp. På Bro Park är det lunchgalopp med årets första hinderlöpningar. Från den internationella scenen noterar vi att Godolphin Racing fullständigt dominerade i de stora årgångsloppen på Newmarket och Churchill Downs. Läs mer

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer