Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Luis Santos på bättringsvägen

20 november 2015

Jockey Luis Santos gick omkull i ett lopp på Klampenborg, Danmark den 1 november och skadade sig illa. Nu är han på väg tillbaka och lämnar sjukhuset inom kort.

attila luis santos

Nu befinner sig Luis Santos på Danderyds Sjukhus på Neurorehab där han gör stora framsteg. Förhoppningsvis kommer han inom kort få lämna sjukhuset. Luis planerar för en comeback under nästa år.

-Jag och Ylva hälsade på Luis på sjukhuset i måndags och han verkade pigg och glad. Luis ser fram emot att snart vara tillbaka i stallet hos Ylva, säger Tove Brandt.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer

Zakopane TOP
Zakopane TOP

2024 fungerade allt och Schamyl vann både det Svenskt Derby och Norskt Derby, 2025 har det varit precis tvärt om. Hela Jan-Erik Neuroths stall har varit drabbat av virus och det är en tränare som ligger lågt inför söndagens Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Läs mer