Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Lovén ledande hinderryttaren – i polska Wroclaw

22 oktober 2018

Niklas Lovén må vara lite trött på flygresor, men han har definitivt inte tröttnat på att tävla. Under säsongen har helsingborgaren ridit lopp i sex olika länder och blev årets mest framgångsrika hinderryttare i polska Wroclaw efter åtta segrar på banan.

wroclaw calvados Calvados och Niklas Lovén vinner Wroclaws största häcklöpning år 2016

”Tyvärr har de inget championat för hinderryttare i Wroclaw, så jag får nöja mig med att vara trea i ryttarligan”, säger Lovén med ett skratt.

När galoppbanan i Wroclaw stängde för säsongen på söndagen så var Niklas Lovén bara en seger från att få dela ryttarchampionatet på banan med två slätjockeys. Detta trots att han bara ridit vid en handfull tillfällen på Wroclaw, en bana som stått värd för 21 tävlingsdagar under året.

wroclaw Galoppbanan i Wroclaw

Under den senaste tävlingsdagen blev det en dubbel för svensken. Han tog bland annat hem en av säsongens höjdpunkter, steeplechaselöpningen Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, tillsammans med hästen Haad Rin som tränas av Robert Świątek.

Lovén torde ha några poäng på EuroBonus-kortet vid det här laget, för det har blivit många resor i Europa under säsongen. Förutom Sverige, Norge och Polen har Lovén även ridit i Merano och Milano i Italien, Fontainebleu i Frankrike och vid två tillfällen i Pardubice i Tjeckien.

velka pardubickaDelight My Fire och Niklas Lovén (gul/röd dress) hoppar Velka Pardubicka-banans fjärde och största hinder, Taxis

Den senaste Pardubice-resan var så sent som den 14 oktober, då Niklas Lovén red stoet Delight My Fire i Velka Pardubicka, löpningen som brukar beskrivas som världens svåraste steeplechase. Ifjol slutade duon på en tredjeplats men i år grusades chanserna genom ett fall vid det sjätte hindret. Både häst och ryttare klarade sig dock utan skråmor.

”Nu är målet Velka Pardubicka nästa år. Det är ett riktigt fint sto och hon skulle säkert kunna ha vinstchans om allt går som det ska”, säger Niklas Lovén om Delight My Fire, som han har ridit till seger vid ett flertal tillfällen i Tjeckien såväl som Polen.

Under Velka Pardubicka-dagen kunde han dock trösta sig men en meriterande andraplats ombord Father Paulo, en häst som tränas av sverigekända Greg Wroblewski.

father paulo niklas loven Father Paulo och Niklas Lovén på väg mot en andraplats i Pardubice.

Trots att 49-åringen har passerat åldern då de allra flesta hinderjockeys har lagt stövlarna på hyllan, så har Lovén inga som helst planer på att sluta tävla.

”Nej, absolut inte! Resorna är visserligen lite jobbiga, men inte tävlingarna.”

Helsingborgaren Lovén kan glädja sig med att nästa tävling blir betydligt närmare bostadsorten. Lördagen den 3 november rids den anrika steeplechaselöpningen St Eriks Pris på Blommeröd i Höör, den sista hinderlöpningen för året i Sverige.

Trots att hindersäsongen i både Skandinavien och Polen skrider mot sitt slut så blir det ingen vintervila för Lovén än på ett tag.

”Nej, den får vänta lite. Efter Blommeröd blir det nog en tur till Frankrike för att rida där.”

Text och foto: Amie Karlsson

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer