Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Livigno överraskade i SM Sprinters

20 juni 2013

P-A Gråberg lämnade inte mycket kvar åt de andra ryttarna, men i SM Sprinters hade han ingen ritt och då passade Carlos Lopez på att rida hem 100.000 kr till norska Stall Exit och tränare Cathrine Witsö Slettemark med Brantshammar-uppfödde Livigno.

Livigno

Maserati lyckades knipa ledningen trots ytterspår men Livigno var hack i häl direkt, jobbade sig upp bredvid ledaren in på upploppet och brottade ner denne med en säker längd till slut. Favoriten Tertio Bloom fick efter sedvanlig sen spurt nöja sig med tredjepriset, hals före en positiv Swedish Streak, och Dollar Hill tog sistapengarna.

Segertränaren var märkbart tagen efter loppet.

– Jag trodde hästen var slut ifjol, då han hade ådragit sig en fraktur på skulderbladet, och att han skulle vinna ett SM trodde jag aldrig någonsin! Men det är en superhäst och Carlos har gjort ett fint jobb med honom.

–Idag önskade vi oss en häst att ta rygg på under loppet, och det fick vi, och när Carlos sedan bad om mera så flög han fram. Jag vill gratulera Karin Johansson på Brantshammar till en riktigt flott uppfödning, underströk Cathrine om Funambule-sonen, som vann sitt åttonde lopp i karriären.

Storloppsstämning

Arabhästarna gjorde upp i Wathba Stud Farm Cup Handicap, och även om loppet inte var en storlöpning sett till prissumman med 35.000 i förstapris, så var det storloppsstämning med celebert besök av företrädare för det lovvärda initiativet till en global och frikostigt sponsrad löpningsserie för arabhästar. Loppet och intervjuer efteråt sändes också live till Abu Dhabi och Annette Lennons proffsiga löpningsreferat på engelska bidrog givetvis till den internationella bilden.

Segrade i loppet gjorde dock, dagen till ära, svenskuppfödde UA Bey Shaka, som tränas av Charlotte Goss, vilken också deläger skimmelvalacken tillsammans med uppfödaren Siv Jungefeldt från Ullstorps Araber i Simrishamn. Mycket betrodda Maggia belade andraplatsen före Siba, medan spelfavoriten El Quattro höll ångan uppe länge i ledning men dalade till oplacerad på upploppet.

–UA Bey Shaka är en mycket positiv häst som har tränat bra, men jag var osäker på om distansen skulle vara för lång. I senaste starten blev han påriden två gånger men kom ändå tillbaka fint, vilket ingav visst hopp, tyckte tränaren, som har fyra arabhästar och två engelska fullblod på sin träningslista i Kristianstad.

Dubbel till Annelie

Annelie Hollstenius red vinnaren, och tog även hand om Breeders’ Trophy Classic Consolation i sadeln på Almrin Racing Stables Rich And Famous, som här fick in 90.000 kr på ett bräde inklusive svensksegerbonus när hon kämpade ner favoriten Ferrita och minst spelade hästen Linus.

Rävdansens Stuteri har fött upp dottern till Eishin Dunkirk, som alltså dubblade som fadershingst under kvällen, ledde tvåårslistan redan på förhand och nu tog ett rejält kliv upp på stora listan också. Micke Tjernström tränar vinnaren och var inte förvånad över segern.

–Inför förra starten var hon lite tunt jobbad men det loppet satte fram henne så eftersom hon lätt blir lite stressad har hon tagit det ganska lugnt mellan starterna. Det finns god fart i henne så man behöver inte jaga fram det, sammanfattade tränaren.

Försmak

Två trials till Cupdagen reds också, och här gjorde Madeleine Smith sina anhängare nervösa genom att susa till stor ledning ombord på nyinköpte Barlaman i Cup Trial över 2400 meter. Minst ett tiotal längder skiljde ner till fältet mest hela vägen, och många trodde nog att ledaren skulle tröttna till slut och bjuda in konkurrenterna i matchen, men han höll lätt undan och vann med tre längder före en positiv Woy Woy och Aces Star.

–Yvonne Durant (som tränade hästen tidigare) har lagt upp den här hästen för mig och givit mig goda råd om ridningen och jag är tacksam för det, medgav ”Malle”, som kan ha fått tag på en riktigt bra stayer till sig själv och delägandes Sebastian Hahne.

Även i Travronden Sprint Trial blev det ledning från start till mål, där Rodet AB:s Emil väl understödd av Jacob Johansenhöll ifrån sig Cruikadyke och Better Built i första hand. Favoriten Calrissian blev fyra och verkade inte riktigt ha det vanliga klippet i stegen denna gång. Ole Larsen tränar vinnaren.

–En fin häst som hänger med ännu, men han är struken i Täby Open Sprint, berättade tränaren om den danskuppfödde 7-åringen.

Jacob Johansen vann också dubbelt, då han i en Treårslöpning över raska 1150 meter gräs styrde in storfavoriten Dingle View till seger före RiksGaloppören Mossgorda och The Sydney Arms. Bent Olsen tränar.

–Hon har ju gått i tuffare sällskap tidigare så det är klart att jag hade väntat mig seger här, men säker kan man ju aldrig vara på förhand, påpekade tränaren.

Amatörryttarna gjorde också upp om ett SM-tecken, och därtill på svenskuppfödda hästar. Tina Henriksson visade sin klass med lätt vinst ombord på Britt-Marie Svendsens egentränade och –uppfödde Ominsky, som vann med 5,5 längder tillgodo på Ruinart och med Green Harmony som trea.

Vinnaren har hunnit bli elva år och det har gått ett par säsonger sedan förra segern, men fina placeringar på sistone har indikerat att det kunde vara dags nu.

–Jag skulle gå väl med de andra, och vi fick en fin invändig resa, förklarade Tina, som tog sitt andra SM-guld och rider med stort självförtroende.

Nadja Bellander

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Så här i smällkalla februari kommer Galoppgalan säkert som ett värmande inslag för alla galoppvänner. På lördag är det äntligen dags att hylla 2025 års främsta fyrbenta profiler i ett flertal olika kategorier. Dessutom avslöjas vilken stjärna som tar hem galoppens tyngsta titel; Årets Häst 2025. Under lördagens festligheter ska självfallet även våra tvåbenta champions firas efter ett fantastiskt fjolår. Läs mer

30 januari 2026 | Notis Dansk dundersuccé i Dubai

Det blev en riktig jubelkväll för skandinavisk och dansk galopp i Dubai på fredagen. Först levererade Sören Jensen-tränade Taifuu en klockren prestation under Oliver Wilson. Lite senare på kvällen lämnade Great Wish från Bent Olsens stall motståndarna bakom sig i Listed-löpningen Dubai Sprint.

Danskuppfödda Taifuu, som i höstas spurtade hem både Appel Au Maitre Svealandlöpning och Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris på Bro Park, hade konserverat sin fina vinnarform på bästa sätt. Efter en perfekt ritt signerad Oliver Wilson lade Japan-dottern i en extra spurtväxel över de sista 200 meterna och säkrade en ny komfortabel viktoria i Mawj Stakes för treåriga ston. En prestation som belönades med hela 300 000 AED, motsvarande drygt 700 000 SEK.

Bakom Taifuu skar Veronika Jandova-tränade Sweet Sunshine mållinjen som sexa och Surpreme Shine från Oscar Berneklints stall slutade på en trettondeplats.

Den danska segereuforin blev naturligtvis inte mindre när Bent Olsens sprinter Great Wish gick ut och levererade sin livs prestation i Listed-löpningen Dubai Sprint. Franska toppjockeyn Mickael Barzalona hade fuxen perfekt positionerad redan från start och när Night of Thunder-avkomman fick marschorder drygades segergreppet snabbt ut till närmare två längder. Även den här prestationen var värd 300 000 AED.

I Dubai Sprint gjorde även Rebel’s Gamble sin första start för tränare Oscar Berneklint. Med Silvestre De Sousa vid tyglarna skar fyraåringen mållinjen som elva. Fredrik Reutersköld-tränade Lamborghini BF ströks dessvärre tidigare i veckan.

Från fredagens tävlingar på Meydan noterar vi även att:

  • Niels Petersens norska Derbyvinnare War Socks svarade för en riktigt fin insats som trea i den avslutande handicapen. Silvestre De Sousa red fyraåringen.
  • Oscar Berneklint-tränade Nocutsnobuts fick nöja sig med en niondeplats under Sandro De Paiva i kvällens inledande lopp, där Niels Petersen-tränade Bruce Almighty för övrigt var struken.
  • En sjätte- respektive niondeplats blev det för Niels Petersens Doc Holliday och Fredrik Reuterskiölds Ferrari BF bakom en överlägsen vinnare i en maidenlöpning för treåringar.

> Fullständiga resultat, lopprepriser och målfoton finns på emiratesracing.com

På fredag kväll startar inte mindre än elva skandinaviska hästar på den stora galoppbanan Meydan i Dubai. Ur svensk synvinkel ser Dubai Sprint (L), med en samlad prispott på motsvarande 1,2 miljoner kronor, lite extra intressant ut.

Här gör nämligen Fredrik Reuterskiöld-tränade Lamborghini BF sitt första framträdande i ökenlandet och får vår egen championjockey Elione Chaves i sadeln. I samma lopp sadlar Oscar Berneklint ut nyförvärvet Rebel’s Gamble. Den fyraåriga irlandsimporten kommer att ridas av toppjockeyn Silvestre De Sousa. De två svensktränade hästarna möter hela 13 konkurrenter i den 1 200 meter långa uppgörelsen, bland annat Great Wish från Bent Olsens stall i Danmark.

Redan i fredagens inledande treårslöpning på gräsbanan sadlar Oscar Berneklint ut Nocutsnobuts. Irlandsimporten, som segrade i Manoustielöpning på Jägersro i höstas, rids av Sandro De Paiva och möter bland annat Bruce Almighty från Niels Petersens stall.

Fredrik Reuterskiöld och Hästgruppen i Lund har ytterligare en starthäst i Ferrari BF. Tillsammans med Elione Chaves går treåringen ut i kvällens andra uppgörelse, en maidenlöpning för treåringar. USA-importen möter bland annat Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som i vanlig ordning rids av Carlos Lopez.

Tre skandinaviska ston ställer upp i aftonens tredje löpning. Oscar Berneklint-tränade Surpreme Shine har nu fått ett lopp i kroppen och får precis som i förra starten Rebecca Stålhandske i sadeln. Danska tränaren Sören Jensen sadlar ut Taifuu, vinnare av både Mr Ascot Vinterfavoriternas Pris och Appel Au Maitre Svealandlöpning i höstas. Oliver Wilson rider det danskuppfödda stoet. Den skandinaviska trion fullbordas med Sweet Sunshine från Veronika Jandovás stall.

Nu har vi nämnt tio skandinaviska hästar och det återstår alltså ytterligare en. Det är Niels Petersen-tränade War Socks, som startar i fredagens avslutande handicap över 1 600 meter. Silvestre De Sousa rider fjolårets norska Derbyvinnare.

Tävlingarna på Meydan börjar klockan 14.30 svensk tid (17.30 lokalt). Startlistor till samtliga lopp finns som vanligt på emiratesracing.com.