Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Lite info om att anmäla unghästar till storlopp

14 mars 2019

Svensk Galopp har fått frågor om unghästanmälningar och här rätar vi ut ett par frågetecken som kan vara bra att ha koll på.

När du anmäler din häst till Breeders’ Trophy är man automatiskt anmäld till Breeders’-serien i både Sverige, Danmark och Norge. Innan tredje insats måste man sedan stryka hästen i de länder man inte vill vara med. Vid tredje insats delas nämligen anmälningarna upp och varje lands Breeders’-serie har egna listor. Då kan du alltså välja i vilka länders Breeders’-serie du vill att din häst ska fortsätta vara anmäld till. Observera att du före tredje insats måste stryka din häst till de länder där du inte önskar kvarstå, annars kommer du att debiteras.

När du köper en åring på auktion i Sverige och hästen är kvalificerad att vara med i auktionsloppet Jockeyklubben Magic Million måste du själv anmäla hästen för att den ska kunna vara med i loppet.

När det gäller åringar som köps på auktionen i Danmark så är dessa automatiskt anmälda till Dansk Galops Auktionsløb. Detta framgår tydligt av auktionskatalogen men meddelas inte individuellt i och med köpet. Vill du inte att din häst ska vara anmäld i detta lopp ska du alltså stryka den hos Dansk Galop.

Hur hittar jag listor och anmälningar till insatslopp?

På hemsidan kan du söka upp en häst i sökrutan i överkant på sidan. Under fliken historik kan du sedan se vilka storlopp i Sverige din häst är anmäld till.

Vill du se samtliga anmälningslistor till insatsloppen går du till ”För hästfolk” i den övre menyn på Svensk Galopps hemsida och väljer ”insatslopp” i den vänstra menyn. Klicka här för att komma till den sidan. 

För att se aktuella listor för Breeders’ i Norge och Danmark, vänligen besök respektive lands hemsidan.
Länk till Dansk Galop 
Länk till Övrevoll 

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Scandinavian Open Yearling Sale 2025
Scandinavian Open Yearling Sale 2025

700 000 danska kronor. Det blev rekordbudet för Derbyvinnaren Brigadiers helsyster i samband med fredagens Scandinavian Yearling Open Sale på York Stutteri Danmark. Men som vanligt var det stor variation på slutpriserna. En betydande del av åringarna gick dessutom åter till sina respektive säljare. Läs mer

Scandinavian Open Yearling Sale 2023_DSC7928
Scandinavian Open Yearling Sale 2023_DSC7928

I år arrangeras två stora åringsauktioner för fullblodshästar i Skandinavien. Först ut är Scandinavian Open Yearling Sale, som traditionsenligt hålls på danska York Stutteri fredagen den 19 september. Därefter blir det åter en svensk åringsauktion på Bro Park fredagen den 10 oktober. Läs mer

auktionslop
auktionslop

Svensk Galopp och Jockeyklubben har beslutat att sponsra de svenskuppfödda hästar som går genom ringen i den danska åringsauktionen 2025 Scandinavian Open Yearling Sales, och som tävlar i det till auktionen kopplade auktionsloppet 2026 i Danmark. Svensk Galopp och Jockeyklubben sponsrar med 100 000 kronor vardera. Läs mer