Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Linda Holmén - ny lärling hos Roy Arne Kvisla

3 juli 2013

I söndagens program till Täby Galopp syns ett nytt namn i lopp 4. Linda Holmén 22 år, som rider Top Story åt sin arbetsgivare Roy Arne Kvisla.

Linda och TopstoryPå söndag gör Linda Holmén lärlingsdebut i sadeln på Roy Arne Kvisla-tränade Top Story.

Linda kommer ursprungligen från Uppsala och började rida på ridskola när hon var 6 år. När hon skulle göra arbetspraktik i skolan som 15-åring så fick hon kontakt med tränare Catharina Vång. Efter avslutad praktik fortsatte hon att rida ut hos Catharina på helger och lov.

Sommaren 2008 åkte Linda till Newmarket där hon gick en amatörryttarkurs i en vecka på British Racing School. Sedan arbetade hon en månad hos Stuart Williams innan hon åkte tillbaka hem till Sverige.

På hösten samma år reste hon till Australien och jobbade i olika delar av landet. Hon började i Brisbane hos Tony Gollan, fortsatte till Melbourne och Luke Olivers stall och reste vidare till Banbury söder om Perth. Där var hon anställd av tränare Bruce Watkins men hon red även mycket som frilans hos andra tränare.

– Jag lärde mig jättemycket i Banbury. Det var lärorikt att få rida många olika hästar och det var meningen att jag skulle bli lärling. Jag fick rida många s.k. Jump Outs vilket är liknande våra kvallöpningar för att förbereda mig inför en lärlingskarriär. Men hemlängtan slog till och i januari i år åkte jag tillbaka hem till Sverige efter 4 år i Australien.

– Efter bara fem dagar i Sverige fick jag kontakt med Roy Arne Kvisla och han erbjöd mig jobb. Jag trivs jättebra i Stall Kvisla. Vi har fina hästar och det finns flera rutinerade personer i stallet att lära sig av. Förutom Roy Arne själv så rider även Per Anders Gråberg och Anette Lennon turer åt stallet vilket är till stor hjälp.

Roy Arne Kvisla är mycket nöjd med sin nya lärling.

– Linda är mycket sympatisk och ambitiös. Det märktes redan från dag ett att hon verkligen ville bli lärling. En fördel är också att hon bara väger 48 kg så hon behöver inte kämpa mot vikten utan kan träna upp sig och bli starkare vilket hon verkligen jobbar på.

– Det har alltid varit min dröm att rida löp och nu har jag fått chansen av Roy vilket jag är tacksam över. Nu ska jag ge allt för att bli så bra som möjligt, avslutar Linda.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer