Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Lennart Jr Reuterskiöld mot sitt fjärde raka Jägersrochampionat

18 november 2016

Tränare Lennart Jr Reuterskiöld har haft ett bra år och med tre tävlingsdagar kvar ser han för fjärde året i rad ut att gå mot seger i tränarnas championliga på hemmabanan Jägersro.

lennart jr reuterskiöld square
Lennart Jr Reuterskiöld

 

Lennart Jr Reuterskiöld har återigen haft ett bra år. Det svenska tränarchampionatet är i stort sett redan i hamn, han har runt 300 000 kronor mer än tvåan Wido Neuroth. Det blir säkerligen svårt att plocka in. På hemmabanan Jägersro går Junior mot sitt fjärde raka championat. Årets höjdpunker för stallet har varit Duke Of Burdens seger i Svenskt Derby och Hurricane Reds segrar i Pramms Memorial (L) och Oslo Cup (Gr3).

På söndag tävlar Jägersro och det rids tio lopp. Lennart Jr Reuterskiöld sadlar ut åtta av stallets hästar och visst ser det ut som om det finns flera fina segerchanser bland dessa. En som segertippas i programmet är Jammy Action som startar i lopp 4. Det är Jacob Johansen som sköter tyglarna på Stall Gransäters valack som vann i sin senaste start. Med i samma lopp är även stallets Uppercut Action som rids av stallets lärling Josefin Landgren.

-Jammy Action var fin vid vinsten senast och har bra chans här. Uppercut Action gör sitt livs sista start här,  säger Lennart Jr Reuterskiöld.

Jammy Action
Det var en hård kamp ända in i mål när Jammy Action slog av Finial med en hals tillgodo. Nu möts hästarna igen på Jägersro nu på söndag.

 

Andra intressanta starter från Juniors stall på söndag är tvååriga Momentum (Campanologist) som slutade trea i sin debut den 2 november. Med den starten innanför bältet kan han mycket väl vara med i segerstriden.

-Momentum gjorde en godkänd debut och jag hoppas att han är framsatt på den starten, menar Lennart Jr Reuterskiöld.  

I dagens sista löpning, en maidenlöpning för tvååringar,  sadlar Junior  ut de intressanta debutanterna Captain Kirk (Eishin Dunkirk) och Sandtastic (Footstepsinthesand) samt Mrs Kiesza (Center Divider) som ännu inte har visat något speciellt i sina tre starter men som i den här starten utrustas med blinkers. 

-Captain Kirk är en sen índivid och liksom Sandtastic verkar han ha talang. Mrs Kiesza har inte visat något och därför provar vi med blinkers nu, säger Lennart Jr Reuterskiöld.

Tävlingarna på Jägersro rids nu på söndag den 20 november med första start klockan 12.45. Det rids totalt 10 löpningar. Gå till Sport & Spel där du hittar mer information i aktuell ruta.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

svep-topp-1
svep-topp-1

Efter ett längre vinteruppehåll är “veckosvepet” tillbaka i Svensk Galopps nyhetsflöde. Varje tisdag ger vi dig en kort summering av den senaste tidens främsta händelser - både nationellt och internationellt - samt vad som är på agendan de närmaste dagarna. Läs mer

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com