Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Lennart fattar galoppen

27 maj 2014

Lisbeth Hedberg har skrivit en artikel om Lennart Jarvén som publicerades den 27 april i Göteborgsposten.

lennart jarven square
För Lennart Jarvén är kapplöpningshästar den stora passionen som fyller hans vardagsliv. Här med trotjänaren Pecoquin, 13 år, som fortfarande startar på galoppbanorna.
Foto: Lisbeth Hedberg

 

Två vinster som jockey sista tävlingsdagen på Åby galoppbana1976, och två som tränare när galoppbanan i Säve invigdes 2002. Nu är Lennart Jarvén, med över 50 aktiva år inom sporten, glad att nedläggningshotet avvärjts och att det blir galopp på den fina gräsbanan i Säve ännu en säsong.

Redan som liten fick Lennart Jarvén följa med sin pappa till Jägersro där denne bredvid sitt jobb som typograf på Lunds Dagblad bevakade trav- och galopptävlingar.

Till en början var det väl mest tågresan som lockade, men så småningom tog hästarna över som huvudattraktion.

Att Lennart sedan började rida som sexåring berodde på att en kamrat skulle börja i ridskolan på Lunds ridhus, och hans föräldrar gärna ville att han skulle få sällskap. Efter några år tröttnade kamraten, men Lennart förblev ryttare.

Han har tävlat i hoppning, varit nordisk mästare i fälttävlan, kavallerist och amatörjockey, och sedan snart 30 år är han proffstränare. Och att han fastnade för just galoppsport har sin förklaring.

Den som vant sig vid fullblod är såld. De är kvicka i huvud och kropp, de visar ganska snabbt vad de duger till, och bidrar till sin försörjning genom att kunna få prispengar, säger Lennart som köpte sin första kapplöpningshäst när han var 23. Det var Gigi, en bra häst som fick ord om sig att vara den ständiga tvåan.

Under en av våra säsonger tillsammans tror jag vi hamnade på andra plats sex gånger. Det var min orutin som fällde henne.

lennart jarven gigi
Under 67 år som ryttare har Lennart ridit mer än 400 hästar. Några av dem har han ägt själv, och danska stoet Gigi var den första i hans ägo. Här på Åby 1966.
Foto: Privat

 

Som amatörjockey har Lennart haft fler framgångar än de flesta inom svensk galopp. På den långa meritlistan finns bland annat sju svenska amatörchampionat och tre sammanlagda världscupschampionat. Och han toppar listan över de segerrikaste amatörryttarna på svenska galoppbanor med totalt 104 segrar. Till det ett 50-tal segrar utomlands. Och listan över hans tränarframgångar är nästan lika lång.

Men det är inte bara segrarna som räknas, det är också kontakten med hästarna. Jag känner så mycket för mina hästar och behåller dem längre än det är ekonomiskt försvarbart.

Som mest hade Lennart 13 kapplöpningshästar i träning. För tillfället tränar han tre – Pecoiquen 13 år, Lucky Lucioni 11, och Lista Lightning 8. Ambitionen är att alla tre ska starta i år, förhoppningsvis någon av dem på premiärkapplöpningen på Säve 1 juni.

Säve femton mil här hemifrån är en favorit. Gräsbanan där håller mycket hög klass, och jag är väldigt glad att Svensk Galopp fattade beslutet att låta tävlingarna fortsätta där, säger Lennart som också gärna tar med sina hästar till Øvrevoll Galoppbane i Oslo.

Trots sin ålder träningsrider Lennart i stort sett varje dag. Och givetvis blir det galopp på skogsvägarna hemma på Brunnshemsberget bakom gården.

Men numera har jag alltid mobilen med mig, och min hustru Birgitta vill att jag ska berätta vilka vägar jag tänker ta – om det skulle hända något. Och det gör det ju ibland.

– Mina ofrivilliga avsittningar under åren torde väl ligga på minst 200. Och jag har fått en del skador som avhållit mig från ridning några dagar, men inte värre än att jag kunnat gå ut till stallet.

Även om kroppen fått sina törnar, så var den värsta smällen när Lennarts astma försämrades för drygt tio år sedan. Enligt doktorn hade han bara 50 procents lungkapacitet – och han fick inte bli förkyld!

Detta startade en febril aktivitet i familjen, och efter lite sökande på nätet förstod de att ayurveda, den tusenåriga indiska läkekonsten, kunde ge positiva effekter på astman. Och så småningom hittade de en ayurvedisk klinik i Kerala i södra Indien där Lennart får behandling två veckor om året.

Varje år i januari ger vi oss iväg, i år var det nionde året. Och jag mår mycket bättre. Utan behandlingarna hade jag nog varit mer eller mindre handikappad.

Lennart och hans hustru Birgitta har också andra starka band med Indien. Deras tre barn, Kalindi, Peter och Lena, är adopterade därifrån.Barnen har gått i pappas fotspår och har ridit i princip sedan de lärde sig gå. Och alla tre har varit framgångsrika på galoppbanorna. Även om Peter alltmer gått över till travsporten och gjort sig känd som en av Sveriges mest framgångsrika inom monté.

 kalindi jarven pecoiquen
Lennarts tre barn har gått i hans fotspår. Här vinner dottern Kalindi Jarvén med Pecoquin på Jägersro i augusti 2011.
Foto: Stefan Olsson/Svensk Galopp

 

Det är jätteroligt att barnen är intresserade, säger Lennart som redan två gånger i vår lastat transporten och gett sig iväg till Oslo tillsammans med dottern Kalindi. Han njöt när han på skärtorsdagen kunde sätta sig i bilen och disponera Kalindi en stund. Normala tävlingstorsdagar är det svårare eftersom det inte är lätt för henne att kombinera sina två jobb som distriktssköterska och jockey. Att vara jockey är numera mer en hobby för henne. Liksom tränarsysslan är för Lennart.

Med ålderns rätt har jag hästarna som hobby och motionskompisar med ett visst prestationskrav. Som en slags terapi för att hålla mig fräsch och komma ut och träffa likasinnade. Både jag och hästarna är pensionärer, och vinner de varsitt lopp i år är jag mycket nöjd. Det finns fler hästar än löpningar så segrarna räcker inte till alla.

Lisbeth Hedberg
---
FAKTARUTA:
Lennart Jarvén, 73 år
Familj: Hustrun Birgitta, barnen Kalindi, Peter och Lena, fem barnbarn
Gör: Galopptränare, guidar ibland på Axevalla travbana, tidigare ryttmästare och major
Bor: På gården Örkullen, Stenstorp i Falköping
Intressen: Hästarna, kultur, långresor
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.