Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Lätt spurtseger för Moon Life och Annelie

17 juni 2013

Vanja Sandrup-tränade Moon Life har fått en riktig smakstart på säsongen. I lördagens TrioKomb på Täby Galopp bärgade han lekande lätt sin andra seger i tredje försöket efter en väl avvägd ritt av lärlingen Annelie Hollstenius.

Moon Life
Moon Life är i ett härligt slag just nu. Under Annelie Hollstenius tog sexåringen sin andra seger i den tredje starten för året.

Annelie gav Moon Life en lugn inledning över de 1 600 meterna samtidigt som främst Exxie och Flashline såg till att det blev fart på tillställningen. I ingången till slutsvängen började den sexårige Chain Of Life-sonen förbättra sig i spåren och skaffade sig ett perfekt slagläge i början av upploppet. Därefter var loppet i praktiken avgjort. Moon Life fortsatte i sitt fina tempo över de avslutande 300 meterna och accelererade undan till en lekande lätt tvålängdersviktoria.

- Jag pratade med Annelie tidigare idag och förklarade att hon inte fick ge Moon Life samma lopp som när jag red honom i Daniel Mattsson Charity Race i vintras. Då var tempot dåligt och han kom upp i ledningen alldeles för tidigt. Idag löste det sig betydligt bättre och Annelie gav honom en perfekt resa, sade Vanja Sandrup efter segern värd 35 000 kronor.

Moon Life är i ett härligt slag just nu. Han vann i årsdebuten på Jägersro i den 20 maj och slutade god tvåa bakom stallkompisen Flip Flopping Fly i starten därpå. Det här var alltså den andra årssegern i tredje försöket för Tegelberga Dressyrstalls valack.

- Tidigare säsonger har Moon Life alltid varit svår att få igång efter vinteruppehållet. I år har det varit helt annorlunda. Jag antar att han känner sig stark just nu så det blir säkert en ny start i LördagsKomben inom kort, fortsatte Vanja.

Moon Life var favorit i loppet. Men andra- och tredjeplatsen gick till två riktiga överraskningar. Komb- och triooddset landade därmed på goda 77 respektive 691 ggr pengarna. Exxie såg till att ha gjort sitt i ledningen med 600 meter kvar, men kom tillbaka riktigt bra för Gustavo Solis och bärgade andraplatsen före Garion med Maria Sandh.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com