Francisco Castro-tränade Land’s End har fått en strålande start på säsongen. Trots en tappstart lyckades femåringen runda hela fältet i V4-omgångens inledande Guldhandicap och därmed bärga årets tredje seger på lika många starter.
Med Alexandre Dos Santos i sadeln tappade Land’s End värdefull mark från start samtidigt som stallkompisen Free Ride (F Olsson) och innerspårets Jammy Action (J Johansen) stod för farthållningen i front.
När Jammy Action ryckte undan med ett par längder vid upploppets början såg Land’s End ut att ha en närmast omöjlig uppgift att fånga ledaren. Men när Academy Award-sonen väl hittade ut från sprutet och fick fritt spår hämtade han in försprånget över de sista 100 meterna och vann med en knapp längd.
- Jag blev nervös när Land’s End tappade från start och sedan dessutom hamnade mitt i sprutet. Det var en helt ny upplevelse för hästen. Jag har anmält Land’s End till Zawawi Cup och jag tror att han har kapacitet att klättra över 90 i handicaptal, sade Francisco Castro om hingsten som ägs av Stald Seaside.
Mistral avgjorde med nos
Tränare Pia Höiom har fin form i sitt stall just nu. På nationaldagstävlingarna på Gärdet fick hon besöka vinnarcirkeln med Hurra. I den Järnhandicap som utgjorde V4-2 blev det en ny seger med Mistral, som lyckades plocka ner Guatona i det allra sista galoppsprånget.
Från invändiga startspår två hade Mistral ingen möjlighet att hänga med i det höga tempo som främst Zewina Zaid (Tapia Dalbark), IKC Kick Back (I Toverud) och Guatona (Dos Santos) drog upp i rusningen in mot första sväng. Men det visade sig ganska snart att Josefin Landgren hade en hel del att åka med.
Mitt i svängen lyfte hon ut Mistral i spåren, varefter Shirocco-sonen lade in en extra växel och tog upp jakten på täthästarna. Guatona kämpade tappert över hela upploppsrakan, men tvingades sträcka vapen mot Mistrals fina spurt på mållinjen. Segermarginalen skrevs till nos.
- Mistral kunde inte hänga med från start och för att undvika det värsta sprutet fick jag ta den långa vägen runt kurvan, sade Josefin Landgren.
Mistral ägs av Stall Funny Farm och tog här sin andra raka seger. Efter två avdelningar var V4-värdet 679 kronor.
Mrs Kiesza går från klarhet till klarhet
Tränare Lennart Jr Reuterskiöld och ägargänget i Stall Flimmer är på god väg att få en ny segerstaplare i Mrs Kiesza. I V4-3, en Bronshandicap över fullvuxna 2 400 meter tog det treåriga stoet sin tredje seger på lika många starter i år.
Med Jacob Johansen i sadeln fick Mrs Kiesza en bra start och gled tidigt upp i delad ledning med Last Reference (L Doran). När Jacob sedan bad om mer genom sista sväng skaffade sig Center Divider-dottern ett övertag som snabbt drygades ut över upploppet.
Label (I Toverud) gjorde ett tappert försök att ta upp jakten på ledaren över de sista 200 meterna, men var inte i närheten av att fånga Mrs Kiesza, som vann med sex övertygande längder.
- Planen var egentligen inte att gå i front, men Mrs Kiesza är lite entaktad och gillar lång distans, sade Lennart Jr Reuterskiöld.
Mrs Kiesza är uppfödd av Ljungstorps Gård och Svensk Raceing Sport.
Nanodes besegrade Quinto på mållinjen
Lennart Jr Reutersköld och Jacob Johansen var snabbt tillbaka i vinnarcirkeln. I V4-avslutningen lyckades nämligen Nanodes plocka ner Quinto i ännu en hård upploppsfight.
Jacob gav Nanodes en lugn inledning i slutet av huvudklungan som anfördes av Amarillo Starlight (J Landgren) fram till upploppets början. Quinto (De Souza) tog över taktpinnen med 200 meter kvar och såg för ett ögonblick ut att gå mot årets andra seger.
Men bakifrån närmade sig Nanodes med långa galoppsprång och fint understödd av sin ryttare knep Helsinki-sonen den översta pallplaceringen med en nos.
- Det känns bra att ha Jacob som jockey i den här typen av lopp. Nanodes är en stor och rejäl häst som har utvecklats fint som fyraåring, sade tränaren.
Nanodes ägs av Stall 8 HB och är uppfödd av Eva C S Pettersson. Med ett favoritodds på 2,68 fastställde Nanodes V4-utdelningen till 1 266 kronor fördelat på 787 system. LunchDubbeln betalade 10,22.
Favoritseger med knapp marginal
Fredrik Reuterskiöld-tränade Amazing Prince spelades till tung favorit i en Maidenlöpning över 1 730 meter. Och visst infriade fuxen förväntningarna. Men Chocolat såg till att det blev en hård kamp hela vägen fram till mållinjen.
Under Elione Chaves hittade Amazing Prince tidigt en fin position som trea i draget bakom Chocolat (M Rodriguez) och Half Ming (L Doran). Vid upploppets början hade Tai Chi-sonen tagit sig fram utvändigt om ledaren och såg ut att vara på väg mot en lätt seger.
Men Chocolat hade en extra pollett svarad och gav sig inte i första taget. Det blev en jämn kamp hela vägen fram till mål och vid linjen skilde det endast ett huvud mellan de båda hästarna.
Amazing Prince ägs av Hästgruppen i Lund AB och är uppfödd i Frankrike.
Jessicas tredje seger
Tävlingarna avslutades med Börjes Champion ARK Cup för amatörryttarna. Här tog Jessica Vadst karriärens tredje ryttarseger i sadeln på Aithusa från Jan-Erik Petterssons stall.
Från en utvändig position som fyra avancerade Aithusa fram och utmanade favoritspelade Svalbard (Tina Henriksson) om ledningen i utgången av sista sväng, kopplade greppet med 200 meter kvar och drygade ut med en knapp längd.
- Jag försökte hitta en bra position från start. Aithusa bromsar nämligen gärna om han får för mycket sprut på sig, sade Jessica Vadst.
Aithusa ägs av Stall Minnesdal. Efter två tredjeplatser tidigare år var detta sexåringens första seger i karriären.