Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Kvinnliga toppjockeys från hela välden utmanar våra svenska tjejer!

11 maj 2016

Bro Park invigningen den 19 juni ska förhoppningsvis bli en märkesdag i vår galopphistoria.

Inez Karlsson

                                            Foto: Kanal 75

Svensk galoppsport är sannolikt en av världens mest emanciperade och har varit det långt innan feminism och liknande var ord som någon hört talas om.

För att ytterligare förgylla Bro invigningen och skapa stort media intresse, publikintresse och självfallet sportsligt intresse har Jockeyklubben välvilligt sponsrat en Jockeyturnering för kvinnliga ryttare. SG har klart med en del av de största namnen i världen och vi hoppas att det blir något alldeles extra när våra unga och duktiga hemmatjejer får visa upp sig på allvar.

Inez Karlsson kommer att bli lagledare för det svenska laget medan en annan, tillika ”pensionerad” kvinnlig toppjockey kommer att bli lagledare för ”The Leading Female Jockeys” in the World.

I propphäftet, finns på hemsidan, och nu är under tryckning finns en speciell info om vad som gäller i de fyra speciella turneringslöpningarna.

Mer information om både invigning och jockeyturnering kommer nu fortlöpande på vår hemsida

Bo Gillborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

svep-topp-1
svep-topp-1

Efter ett längre vinteruppehåll är “veckosvepet” tillbaka i Svensk Galopps nyhetsflöde. Varje tisdag ger vi dig en kort summering av den senaste tidens främsta händelser - både nationellt och internationellt - samt vad som är på agendan de närmaste dagarna. Läs mer

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com