Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Kvällens svenska vinnare på Övrevoll

15 augusti 2019

Idag tävlades det på Övrevoll i Norge och det blev till slut två svenska segrar.

 Först ut var Nathalie Mortensens Backcountry (Oasis Dream) som med Nora Hagelund Holm i sadeln ledde från start till mål i en sprinterlöpning över 1370 meter. Annette Stjernstrand tränar vinnaren med god assistans av sin dotter Nathalie Mortensen och det här var stallets femtonde seger under 2019. Ser man pengamässigt har stallets hästar galopperat in drygt 1,4 miljoner kronor. Ett riktigt gott resultat för en amatörtränare. Ridande Nora Hagelund Holm vann även dagens avslutande löpning så hon bokförde alltså en snygg dubbel under kvällen!

Kvällens andra svenska vinnare var Queen Of Skara (Mutajally), som både ägs och tränas av Henrik Engblom. Uppfödare är Einar Nagell Erichsen och det var Ulrika Holmquist som skötte tyglarna på stoet, som därmed tog sin andra seger i karriären.

 

Från tävlingarna på Övrevoll noterar vi:

Att vi fick se en intressant segrare i dagens tvåårslöpning. Svenskuppfödda Face Of Energima (Kingston Hill) är uppfödd av Fellowship,Arlert B,Mawa,Roussakoff P och fallen undan fina stoet Havannas Dream, som vann Norsk 2000 Guineas i Lennart Jr Reuterskiölds träning och gick sedan till avelsboxen. Face Of Energima tränas av Niels Petersen och han vann direkt ut i debuten och blir intressant att följa framöver.

Svenskuppfödda Sir Benjamin (Dustoori) var också en av kvällens vinnare och han tog därmed sin femte seger. Han är uppfödd av Sonja Olsson och tränas av Tina Smith.

Läs hela resultatet från tävlingarna här

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Admiral De Vega
Admiral De Vega

Det är tätt mellan storloppen just nu. Lelles Open Mile är söndagens stora huvudnummer på Bro Park. Fem hästar ställer upp i Listed-löpningen, som har en samlad prispott på 400 000 kronor. Läs mer

Celtic Lullaby Svenskt Derby IMG_6828

13 juli 2025 | Nyhet

Svensk segerglädje i Derbyt

Celtic Lullaby Svenskt Derby IMG_6828

Svenskfödd, svenskägd och en hemmahäst. Det blev ett stort jubel när Celtic Lullaby, tränad av Nina Lensvik, vann Jockeyklubben Svenskt Derby – elegant framlotsad av Nicolaj Stott. Läs mer

Nathalie, Nina och Yasmine - montage
Nathalie, Nina och Yasmine - montage

De är framtiden. En ny, ung, generation som tar för sig. På söndag kommer Yasmine Nilsson, Nathalie Johnsson och Nina Lensvik att följa Jockeyklubben Svenskt Derby med extra stort intresse. Och det är oerhört stort för alla tre att finnas med i det finaste som Svensk Galopp kan erbjuda. Läs mer