Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Kommuniké från Skånska Fältrittklubben

28 juni 2013

Skånska Fältrittklubben (SFK) har nu fått den bekräftade accepten från Skånska Travsällskapet om uppsägningen av samarbetsavtalet mellan parterna inom ramen för Jägersro trav & galopp.

Oaktat uppsägningen kommer föreningen Jägersro trav & galopp att leva vidare och därmed också föreningens skyldighet och mandat att anordna trav och galopptävlingar.

Skall föreningen upplösas kommer de ekonomiska konsekvenserna av detta i första hand regleras genom avtal, i andra hand genom beslut av ATG.

I uppsägningen av det befintliga samarbetsavtalet angav SFK följande:

"Trav- och galoppsporten i Skåneregionen står inför stora möjligheter och utmaningar i framtiden. Detta handlar bl.a. om utformning av den sportsliga agendan sett tillsammans med utformningsfrågor på anläggningssidan för en framtida tillväxt. Det finns flera synergieffekter inom sport, anläggning och ekonomi där sporterna även i framtiden kan lära och dra nytta av varandra."

SFK är, liksom vad som angavs i tidigare uppsägning, av den uppfattningen att en dialog om hur Jägersroområdet kan fortsätta att utvecklas bör vara till fördel för samtliga inblandade parter.

Vi ser fram emot den dialogen och hoppas på att vi snarast kan sätta oss vid förhandlingsbordet.

Styrelsen Skånska Fältrittklubben

Fler nyheter, artiklar och annonser

Styrelsen vill förtydliga sin syn på en ny bana i Skåne med anledning av de frågor som vi fått.

På styrelsemötet den 20 augusti diskuterades vikten av en bana i Skåne och även styrelsens yttersta ansvar enligt stadgarna att bedriva galopp i Skåne.

Vi har både hopp och förtroende för att Bara-projektet blir en realitet men naturligtvis måste vi även säkerställa att vi har handlingsberedskap för alternativ.

styrelsen dreamstime_l_103695803.jpg
styrelsen dreamstime_l_103695803.jpg

Den nya styrelsen för Svensk Galopp, som valdes på stämman den 7 juni, hade sitt första styrelsemöte i onsdags. Mötet var produktivt och ett flertal för galoppsporten viktiga frågor behandlades. Bland annat redovisades en bättre ekonomisk prognos för helåret 2025. Läs mer

ledvolt 7365 på Jägersro.jpg
ledvolt 7365 på Jägersro.jpg

Skandinavisk Reglementskommitté har enats om vissa ändringar i Skandinaviskt Registrerings- och Licensreglemente att gälla från och med den 1 juli 2025. Det gäller 5 kap 10-11 och 13 §. Läs mer