Knökfullt hos Kvisla

9 april 2020

Positiva tongångar inför säsongen hos Roy Arne Kvisla som har fullt i sitt stall på Bro Park.

victor kalejs roy arne kvisla square
Roy Arne Kvisla med Victor Kalejs

Roy Arne Kvisla har i nuläget 36 hästar i träning. Det är tio tvååringar, 13 treåringar och 13 äldre hästar, en bra mix. Men ytterligare fem intressanta hästar är på ingång och då är det fullt i stallet.

-Det känns riktigt bra, jag har fina hästar och snart fullt i stallet. De flesta av tvååringarna är svenskuppfödda och de har precis kommit in till mitt stall. De har ridits in av Denise Neonberger och Carina Brisbeck och de är grundridna och redo att börja träningen på allvar. Några av hästarna verkar vara hyggligt tidiga medan andra kommer att behöva mer tid. Det är svårt att peka ut någon som mer lovande än någon annan i nuläget, de har ju precis landat på Bro Park, berättar Roy Arne som, när intervjun görs,  precis har avslutat förmiddagens arbetspass i stallet där han precis har ridit fem turer.

Outragusandangerus
Roy Arne Kvisla, Jessica Jankerup och jockey Per Anders Gråberg i vinnarcirkeln med Outragusandangerous efter segern i Derby Juvenile

Bland de treåriga hästarna hittar vi flera klassiska hopp. Outragusandangerous hade en fin säsong i fjol med segern i Derby Juvenile på Jägersro som höjdpunkt. Men även Givusasmile visade god kapacitet och de hästarna matchas mot Norsk 2000 Guineas. Franskfödda Une Autre Beaute vann i fjol Autumn Fillies och hennes främsta uppgifter är Norsk och Svensk 1000 Guineas.

-Jag tycker att treåringarna har övervintrat på ett bra sätt. De flesta av dom har startat men några är fortfarande ostartade och siktar på kval i slutet av april. Jag har en del hästar som jag hoppas ska kunna duga i större uppgörelser men de behöver lyfta sig en bra bit och få mer rutin innan det är aktuellt, säger Roy Arne.

Tittar vi på listan över de äldre hästarna hittar vi flaggskeppen Kashgar och Victor Kalejs. Två hästar som är väletablerade i den skandinaviska eliten. Victor Kalejs avslutade fjolårssäsongen med en snygg seger i Songline Classic (L) i och Kashgar tog bland annat två Listedplaceringar.

-De ser fina ut och har ett program som innehåller bland annat Pramms Memorial (L), Nickes Minneslöpning (L) och Songline Classic (L). Kashgar håller bara till på dirttracken så för Victor Kalejs, som även passar på gräset, finns även Stockholms Stora Pris (Gr3) och Lelles Legacy Swedish Open Mile (L).

Kashgar mål
Christophe Lamy och Kashgar vinner på Bro Park i januari 2020

Bland övriga äldrehästar hittar vi Realize Rock som tog hem Bro Park Trial i fjol och dessutom tog en fin femteplats i Svenskt Derby.

-Han skadade sig och fick en chipfraktur i en kota. Han är opererad och jag är jättenöjd med honom. Det ska bli intressant att se hur snabbt han kan klättra i klasserna. En annan häst jag tror mycket på är Alsimsaam som tog fina storloppsplaceringar på gräset i fjol. Han är kastrerad nu och det känns som om han kan höja sig ytterligare ett snäpp. En häst som överraskade mig under 2019 var tuffa Lushes Lashes. Hon vann Breeders’ Trophy Sprint och vi får se hur långt hon räcker i storloppen för ston under året.

Övriga äldrehästar är i dagsläget matnyttiga handicaphästar och en av dessa är Dapple som eventuellt går en ny karriär till mötes som hinderhäst.

-Ja, de tankarna finns faktiskt. Han är ju halvbror till ”hinderklipparen” Dalentine som hade en fin karriär över hinder i regi Kvisla. Dapple ser ut att vara ett riktigt hinderämne men är ännu inte inhoppad. Men jag tror verkligen inte att det blir några problem, menar Roy Arne som har ett förflutet som framgångsrik hinderjockey så han bör ju ha bra koll.

Dapple square
Ska Dapple bli en ny hinderstjärna?

På ryttarsidan har Roy Arne det väl förspänt. Per Anders Gråberg rider till vardags ut i stallet och är den som brukar rida hästarna i första hand. Men även duktiga jockeyn Andreas Tapia Dalbark och lärlingen Christophe Lamy rider ut i stallet och är flitigt använda på tävlingsdagarna.

-Ja, jag har en bra uppställning av ryttare. De är duktiga och seriösa. Vi är ett bra och engagerat team hela gänget som arbetar och rider ut i stallet.

2019 slutade Roy Arne femma på championlistan i Sverige. Totalt drog stallet in drygt 5,3 miljoner kronor med 25 segrar och en rad storloppssegrar och placeringar.

-Jag hade bara 23-24 hästar i början av året men sedan kom det in fler och fler under året. Vi fick in mer pengar än under 2018 men hade färre antal segrar men jag är ändå nöjd med resultatet.

Vilken var årets höjdpunkt?
-Det är svårt att välja men det var lite extra kul när Realize Rock med Andreas Tapia Dalbark i sadeln skrällde i Bro Park Trial. Det var nog inte många som trodde att en häst efter Merchant Of Venice skulle slå till och vinna ett så pass stort lopp.

Realize Rock
Realize Rock och Andreas Tapia Dalbark vinner Bro Park Trial i slutet av juni 2019

Vad har du för mål för 2020?
-Man vill ju alltid förbättra resultaten från föregående år. Men nu när prispengarna har sänkts med 17% så får man ju tänka om. Skulle jag tangera resultatet från 2019 så har vi ändå gjort det 17% bättre. Jag vill också poängtera att jag är oerhört tacksam att vi får rida våra tävlingar trots spridningen av corona i samhället, det är guld värt. Mina ägare är nöjda även om de i nuläget inte får vara på plats på banan.

Avslutningsvis måste jag ju bara fråga hur det fungerar att ha ett förhållande med en kollega? (tränare Sandra Brolin)

-Vi är numera sambos i Sandras hus i Bålsta. Det är faktiskt inga konstigheter, hon sköter sitt stall så sköter jag mitt. Sedan umgås vi privat utanför stallet, säger Roy som med ett skratt berättar att han och Sandra lite skämtsamt kallas ”Roysan” på stallbacken.

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se

Här hittar du Roy Arne Kvislas träningslista

 

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com