Mirador och Zamson Zaid TOP

Dina Danekilde kunde räkna in en snygg stalldubbel med hästarna Mirador och Zamson Zaid den gångna söndagen.

Klockren säsongsstart för Dinas stall

27 april 2023 15:05

Dina Danekilde har fyra starthästar i stallet i sitt lilla stall på Jägersro. Alla har startat, två har vunnit, en slutade tvåa bakom en stallkamrat medan den fjärde var ute för att lufta sig i väntan på att gräset ska grönska.

Det känns fantastiskt att ha fått en sådan start på säsongen, det är mycket värre om hästarna inte fungerar och jag ska börja fundera på varför, säger hon.

Första tävlingsdagen slog hon till med Mysterious Mind som var snudd på överlägsen, trots tufft motstånd.

Vi köpte henne i vintras för vi trodde att det fanns utveckling i henne. Hon kändes också jättefin innan start, men sen vet man inte om luften räcker.

Den andra tävlingsdagen hade Dina anmält tre hästar, alla i samma lopp. Det slutade med en dubbelseger – Mirador före Zamson Zaid – och Buddy Bob en bit bak.

Det var otroligt. Jag hade visserligen känt att de var spänstiga och fina, men ändå…

Rider själv sina hästar

Dina är ett ensamföretag, ibland hjälper Elione Chaves till men hon sköter sina fem hästar – i stallet finns också en odöpt tvååring efter Uppercut Action – själv. Egentligen vill hon inte ha fler hästar heller.

Jag vill egentligen inte ha fler hästar, fem passar mig rätt bra. För att få ekonomi på det hela ska jag också jobba en del på Kastrup.

Ofta rider hon ensam med sina hästar i träningsjobben, och något måste i alla fall bli väldigt rätt. Hon har också bestämt att det får vara slut med tävlingsridandet, så när stallets hästar ska starta blir det med någon annan på ryggen.

Det blir mycket enklare så. Jag kan sköta allt från marken, jag har ju inte någon annan som gör det. Sen får jag använda mig av andra ryttare. Och det har ju gått bra.

dina-o-mysteriousmind

Mysterious Mind var smått överlägsen i årsdebuten på Jägersro

Schemat är klart

Dina, en gång i tiden skolad och upplärd av Ole Larsen, har redan planen klar för sina fyra starthästar.

  • Mysterious Mind ska gå till Göteborg, för även om det blev en debutseger på dirt kan det nog vara så att hon är ännu bättre på gräs.
  • Mirador och Zamson Zaid ska båda starta på Prammsdagen den 21 maj.
  • Buddby Bob ska göra en start på Klampenborg innan han har två starter i Tyskland på programmet.

Om vi sammanfattar Dina’s säsongsinledning så är det inget annat än succé.

Förklaringen?

Jag vet inte. Jag tycker inte att jag har ändrat på något, utan hästarna har helt enkelt bara känts väldigt fina.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.

Norska Derbyvinnaren War Socks svarade än en gång för en riktigt stark prestation när han tillsammans med Silvestre De Sousa slutade god trea i Dubai. Därmed var Niels Petersens adept den klarast lysande stjärnan i den skandinaviska kvartett som startade i samband med fredagens tävlingar på Meydan.

War Socks fick en fin start och tog tidigt positionen utvändigt om ledaren, Stockholm Cup-tvåan Claymore. Mitt på upploppsrakan övertog The JC Organizations fux kommandot och höll starkt innan han tvingades sträcka vapen mot hästarna Dividend och Masai Moon.

För de resterande tre skandinaviska hästarna blev det lite mer blandade resultat:

  • Med Elione Chaves vid tyglarna hittade Fredrik Reuterskiölds debutant Willoch snabbt en bra position bakom tätgruppen. Över upploppsrakan blev fältet rejält utdraget och USA-importen skar till slut mållinjen som sjua.
  • Efter två starter på gräset testade Oscar Berneklint-tränade Rebel’s Gamble dirttracken. Med Rebecca Stålhanske i sadeln låg fyraåringen initialt positionerad som utvändig fyra. Men redan genom svängen började skimmeln tappa fart och var sist i mål.
  • Sist över mållinjen var även det norska stoet Capitana Bling i Grupp 2-löpningen Balanchine. Under Manuel Martinez anförde Silja Störens adept fältet fram till ca 600 meter kvar. Därefter kunde hon inte längre freda sig mot konkurrenterna.

Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com.