Foto: Bu
SUSPICIOUS MIND_S2_4220

Suspicious Mind och Per-Anders Gråberg (i grönt och vitt) håller undan för Havana Red och Rebecca Stålhandske.

Klampenborg 6 maj: Imponerande av Suspicious Mind

7 maj 2023 15:28

En ny fin publikdag bjöd Klampenborg i Köpenhamn på när Skandinaviens första klassiska löpning avgjordes i ett för årstiden acceptabelt väder. De fick också se Suspicious Mind och Per-Anders Gråberg göra ett riktigt topplopp.

Dagen inleddes med seger för Bud (e. Moohaajim) under Jacob Johansen i sin debut på gräset och sin andra start någonsin efter en stark insats. Gräsbanan var god till mjuk under dagen och distansen var 1600 meter. Jessica Long tränar och Buck Racing AB äger och är uppfödare.

I det sjunde loppet var det dags för Forårs Cup över 2400 meter. Suspicious Mind (e. Appel Au Maitre) har hunnit bli tio år gammal och ståtar med handicaptalet 96. Efter en del dramatik, där Oliver Wilson gick omkull med Prins Valiant in i första sväng (allt rapporteras ha gått bra efter omständigheterna) så tappade Per-Anders Gråberg och Suspicious Mind flera längder och höll på att dras med i olyckan. De kom tillbaka och efter en strålande insats kunde de hålla undan före tappra Havana Red. Ekipaget vann också loppet 2021. Tränar gör Nina Lindberg Lensvik och valacken ägs av 360 North Horse Racing.

I eftermiddagens sista lopp vann Negroamaro (e. Academy Award) och Rebecca Stålhandske över 1300 meter. Det var valackens andra andra raka seger och den blev säker till slut. Toppform! Rune Ohlsson tränar och äger

Andreas Tapia Dalbark segrade även i år i klassiska Mowerinaløb (Dansk 1000 Guineas) över 1600 meter. Förra året hette vinnaren Titannia och i år Bad Investment (e. Wilshire Boulevard). Tränar gör Sandie Kjær. Förstapriset var 125 000 DKK. Delad tvåa var Jessica Long-tränade Keep On Dancing.

Läs mer: Lopprepriser på derby25.dk, nyheter på Galopsport.dk och Galopservice.dk, resultat på Galopinfo.dk och kommande tävlingar på Galopbane.dk

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com