Sex treåriga ston vässade formen i en trial inför klassikern Svenskt Oaks om knappt två veckor. Valmir De Azeredo, som är tillbaka i sadeln efter den skada han ådrog sig på Göteborg Galopp tidigare i år, lotsade Fredrik Reuterskiöld-tränade Kitty Cat Fly till en lätt seger i den 2 200 meter långa uppgörelsen.
Kitty Cat Fly spenderade första halvan av loppet längst bak klungan, samtidigt som Fast Filly (J Landgren) fick bestämma tempot i spets. I utgången av sista sväng lyfte Valmir ut Swing That Cat-dottern i spåren och gav full marschorder.
Med 200 meter kvar var Fast Filly samt stallkompisen Mrs Lilly Allen (F Olsson) infångade och Kitty Cat Fly avgjorde till slut med knappa två längder.
- Kitty Cat Fly är en stayerbetonad häst och jag tror inte att hon gynnades av det låga tempot i loppet. Men hon har visat god fart i tidigare starter i år och gav ett fint formbesked idag. Oaks har alltid varit det stora huvudmålet för Kitty Cat Fly. Nu har vi vunnit Trial. I Oaks kommer motståndet naturligtvis att bli tuffare, sade Fredrik Reuterskiöld om den dryga femoddsaren.
Kitty Cat Fly ägs av Stall Pink Lightning och är uppfödd i Sverige av Mec-Com Klippan AB.
Repris med Trickbag
Stärkta av segern med Kitty Cat Fly tog Fredrik Reuterskiöld och Valmir De Azeredo ytterligare en seger med tvåårige Trickbag i Super Star Maiden (V5-3).
Favoritspelade Trickbag fick en perfekt start i den 1 200 meter långa uppgörelsen och tog genast hand om kommandot. I början av upploppet tackade han Roxy Sky (E Chaves) för sällskapet och accelererade ifrån till en dryg trelängdersseger.
- Trickbag är en häst jag hittade i Keeneland-auktionen. Strax efter kvalet tog vi beslutet att kastrera honom och redan i debuten visade han klart förbättrade takter, sade Fredrik Reuterskiöld om Brilliant Speed-sonen, som ägs av Mec-Com Klippan AB.
Derbyformen räckte långt
Lennart Jr Reuterskiöld-tränade Black Silence var ensam treåring mot äldre hästar i V4-omgågens inledande Guldhandicap. En god sjätteplats i Svenskt Derby var dock en prestation som skulle visa sig räcka långt i det här sällskapet.
Med Jacob Johansen i sadeln fick Black Silence en avvaktande inledning över de 2 200 meterna. Det var föst i slutet av bortre lång som Nayef-sonen fick full marschorder, varpå han rundade konkurrenterna runt kurvan.
Hurricane Emerald (C Lopez) bjöd på fin kamp över de sista 200 meterna, men Black Silence var strået vassare och avgjorde med hals.
- Det gick ganska långsamt mitt i loppet och för en kort stund blev jag lite orolig. Men Black Silence löste det fint sista biten och motståndet var ju ett helt annat den här gången. Närmast kommer vi att testa honom på gräset som ett led i matchningen mot St Leger senare i höst, sade Lennart Jr Reuterskiöld.
Black Silence ägs av Stall Zada, som även har Hurricane Red till start i Scandinavian Open på lördag. Irandsimporten var klar favorit i loppet och gav 1,53 gånger pengarna på toton.
Label överlägsen med Kajsa
En treåring lade även beslag på den översta pallplatsen i den handicap över 2 400 meter som utgjorde V4-2. Med ett vinnarodds på glada 27 gånger pengarna var emellertid Hans Adielsson-tränade Label en betydligt större överraskning än Black Silence.
Lärlingen Kajsa Lindsjö red ett fint avvaktande lopp ombord på Layman-sonen samtidigt som bland annat Magic Intenzo (De Souza) och Ede’s Piraya (Tapia Dalbark) stod för farthållningen.
Genom svängen tog Label upp jakten på avancerande Clauses Garcon (A Guerrini), kopplade greppet mitt på upploppsrakan och accelererade ifrån till en överlägsen sjulängdersviktoria.
- Label har tränat fint och gjorde sin första start över distansen, men segern är ändå en lika stor överraskning för mig som för spelarna. Kajsa red ett utmärkt lopp på väntan och hennes fyra kilos lärlingslättnad gjorde naturligtvis sitt, sade Hans Adielsson.
Label både ägs och är uppfödd av Christer Svanholm AB och efter två avdelningar var V4-värdet uppe i 1 194 kronor.
Jammy Action vann med åtta längder
Lennart Jr Reuterskiöld och Jacob Johansen var tillbaka i vinnarcirkeln i V4-3. Den här gången med Jammy Action som tog en lika överraskande som lätt seger i den 1 200 meter långa Bronshandicapen.
Utrustad med blinkers klev Tertullian-sonen resolut fram och tog över kommandot från innerspårets Amadeus Sprint (J Neuroth) i ingången till kurvan. Väl inne på upploppet var det spel mot ett mål och när Jammy Action skar mållinjen skilde det åtta längder till tvåan Margaux (S Karlsson).
- Jammy Action har varit lite loj i de tidigare starterna, men idag var han bevisligen på hugget. Det här är en häst som inte riktigt utvecklats som vi förväntat oss och det har varit svårt att hitta en kontinuitet i matchningen, sade Lennart Jr Reuterskiöld om fyraåringen som ägs av Stall Gransäter.
Jammy Action är uppfödd i Sverige av Löberöds Hästklinik. I kombination med Label fastställde han LunchDubbel-oddset till höga 725 gånger pengarna.
Vann trots omöjlig resa
Det såg länge tufft ut för Otama Obama i V4-omgångens avslutande Augustilöpning. Men över upploppet löstes knutarna upp för Marie Lustigs nioåring.
Från utvändiga spår tolv hamnade Otama Obama långt ut i banan genom första sväng och ridande Sara Slot hade egentligen inget annat val än styra ner USA-importen mot railen på bortre lång och chansa invändigt.
I början av upploppet hade Otama Obama letat sig upp i rygg bakom länge ledande Lomax (E Chaves) och Wolis Amaretto (De Barros). Med knappt 200 meter kvar öppnades en liten lucka mellan hästar och när Bernstein-sonen väl fick fritt spelrum kunde han kliva ifrån till en relativt säker favoritseger.
- Jag trodde att loppet var kört när jag inte kunde komma ner i banan runt svängen. Men det löste sig till slut. Otama Obama är en härlig häst att rida. Det känns nästan som att han kan läsa mina tankar, sade Sara Slot.
Tränare Marie Lustig äger via sitt Grytåsa Ridcenter Otama Obama tillsammans med Lindgren, Rosenkjaer och Malmqvist. Det här var hästens första seger på drygt två år.
- Otama Obama har en bra speed, men jag trodde ändå att det skulle bli för tufft efter den inledningen, sade Marie.
Rätt V4-rad gav skapliga 12 064 kronor fördelat på 88 system.
Årets första fullträff
Efter två andraplatser tidigare i år fick Hans-Inge Larsen-tränade Up Up Euphoria in en fin fullträff i den Bronslöpning som utgjorde V5-1.
Med Shane Karlsson i sadeln hittade Up Up Euphoria en fin position som trea utvändigt om Brasilia (E Chaves) och Half Tiger (De Barros). Redan vid upploppets början tog den sexåriga fuxan över kommandot och sista biten in mot mål blev det väldigt lätt.
- Det var kul att se. Jag tror att Up Up Euphoria börjar komma tillbaka efter den muskelskada hon ådrog sig, sade Hans-Inge, som själv äger Avonbridge-dottern.
2,5 längder bakom vinnaren fullföljde Rosilla (P Gråberg) fint som tvåa.
12-åring duellerade med 11-åring
Två gamla hederskämpar gjorde upp om segern i ARK Sommarpokal (V5-4). Efter en hård upploppsduell fick 11-årige Zeeran till slut ge sig för 12-årige Boss.
Med Louise Arnshed i sadeln ryckte innerspårets Zeeran undan i ett par längders ledning vid upploppets början. Samtidigt hade Boss och William Segovia fått upp ångan från en utvändig position mitt i klungan.
Sakta med säkert plockade Boss in Zeerans försprång och i en tät upploppsfight drog den Martin Persson-tränade valacken det längsta strået med ett huvud.
- Det är viktigt att hålla Boss pigg och glad. Här gör Lukas som rider honom i träning ett stort jobb. Ett tag trodde vi att Boss var klart bättre på Klampenborgs gräs, men nu har han ju börjat prestera på Jägersro också, sade Martin Persson, som äger Nicolotte-sonen tillsammans med RedNeck.
Adielssons andra dagsseger
V5-omgången avslutades med maidenlöpning för treåriga hästar. Här tog tränare Hans Adielsson sin andra dagsseger med Call Me Back, som avgjorde på ett fint sätt efter en väl avvägd ritt signerad Carlos Lopez.
La Maitresse (K Lindsjö) drog friskt i ledningen från start, men tvingades lämna över taktpinnen till Nanodes (N Stott) med 1 000 meter kvar. Den sistnämnde hade fortfarande en klar ledning vid upploppets början, men Call Me Back närmade sig med stora galoppsprång och övertog kommandot i god tid före mållinjen.
- Call Me Back är en stor och sen häst som alltid varit sund och fin. En riktig gentleman, sade Hans Adielsson.
Call Me Back ägs av Rolenca AB och Falkbolagen AB, som även har fött upp Layman-sonen tillsammans med Ljungstorps Gård AB. Redan på söndag startar Call Me Back i Derby Consolation på Klampenborgs gräsbana.
En relativt favoritbetonad V5-rad gav 468 kronor fördelat på 625 system.
The Danish Girl fortfarande obesegrad
Efter streckspelet reds Juvenile Sprint med goda 120 000 kronor i prispotten. Fyra av de fem hästarna i fältet kom från Fredrik Reuterskiölds stall och därför avgjordes loppet utan totospel. Men det var Vanja Sandrup-tränade The Danish Girl som lade beslag på segern.
Med Dayverson De Barros i sadeln klev The Danish Girl fram utvändigt om No Doubts (E Chaves) och El Gordo (F Olsson) i ingången till kurvan, skaffade sig ett litet övertag vid upploppets början och klev till slut undan till en lätt seger.
Special Quest-dottern, som är uppfödd av Berner Olsen i Danmark, är fortfarande obesegrad på två försök.
- The Danish Girl har lärt sig en del efter senaste segern. Idag var hon fokuserad och låg fint i hand hela vägen. Hon är anmäld till storlopp som Breeders’ och Dansk Auktionslöb. Vi får fundera lite på vilket vi väljer, sade Vanja Sandrup om stoet som ägs av konsortiet Stall Nemi.