Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Kauto Stars segersvit bruten i King George

3 juli 2013

Englands största hinderlopp under vintern, King George VI Chase, hade publikfavoriten Kauto Star som stor favorit. Hästen har vunnit loppen de fyra senaste åren.

Men 11-åringen räckte inte riktigt till denna gång utan fick nöja sig med en tredjeplats bakom 6-årige Long Run, som reds till segern av amatörryttaren Sam Waley-Cohen.

Kauto Stars chanser förbättrades inte av att hästen rumplade på näst sista hindret. Det var skickligt av ridande Tony McCoy att hålla sig kvar i sadeln och hästen på benen.

Loppet rids traditionellt på Annandagen men fick på grund av det svåra vädret i England flyttas fram tre veckor.

Vädersituationen i England ledde till att inte mindre än 60 löpdagar fick ställas in i december.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer