Kan Shane Karlsson vinna sitt andra Derby på 14 dagar?

21 augusti 2020

Shane Karlsson är inte den som låter sig imponeras, men att han fick vinna det danska derbyt med Ready Teddy var något alldeles speciellt. Och på söndag har han chansen att vinna nästa Derby – det norska – med Monsieur Vic.

readdy teddy dansk derby square
Ready Teddy, Jessica Long och Shane Karlsson efter segern i Dansk Derby
Foto: Burt Seeger

 

 – Jag ska inte säga att det var en pojkdröm som uppfylldes, för jag var inte speciellt intresserad av galopp när jag var liten. Men från den dagen jag red mitt första löp har det varit ett mål att vinna ett Derby, säger han.


Shane utvecklar sedan snabbt sina tankar kring en Derbyseger.

Att få vinna Derbyt är alltid det stora målet; för tränare, uppfödare och ryttare. Ja, för alla.

Shane kan låta lite småkaxig, en vinnarskalle som kliver in i en bubbla när det är tävling och därför kan uppfattas som skånskt dryg. Men han vill bara fokuserar på sitt för att kunna göra en maximal insats.

Ready Teddy är också en häst som betyder lite extra för Shane. Okey, han var inte med första gången de la sadel på honom – men sen har han ridit hästen nästan varje dag. Och det har inte varit en lek alla gånger.

– Han är speciell, precis som jag, säger Shane och skrattar. Det går att ta fram hans starka sidor och det går att ta fram hans svaga sidor. Men det är en häst som har en otroligt hög kapacitet, men han har också nerver som sätter stopp ibland.

Inför det danska derbyt på Klampenborg hade tränaren Jessica Long och Shane en plan, Ready Teddy skulle få gå till front och sedan dra undan där framme.

När jag satte mig i bilen på söndagsmorgonen tänkte jag att det här var min hittills bästa chans att vinna ett Derby. Jag visste att hästen var bra och även om han aldrig startat på distansen så var vi rätt säkra på att han skulle klara den.

Planen fungerade också till 100 procent – eller i alla fall till 99 procent. Shane satte Ready Teddy i ledningen, men på upploppet, i en säker ledning, slappnade plötsligt Ready Teddy av i sin ensamhet. Shane sneglade över axeln och såg Careless Whisper i ögonvrån. Då reagerade han instinktivt, vred hästens huvud så Ready Teddy såg konkurrenten som närmade sig.

Då blåste han upp sig igen och tog fatt, 100–150 kvar förstod jag att vi skulle vinna.

Utan att gå in på några detaljer kan vi notera att Shane firade segern och att han låg lite lågt dagen efter.

– Det är klart att jag måste fira om man vinner ett Derby.

Monsieur Vic
Monsieur Vic, Shanes ritt i Norsk Derby på söndag
Foto: Stefan Olsson

 

På söndag är det dags igen, tillsammans med Monsieur Vic ska han försöka vinna sitt andra Derby inom loppet av 14 dagar.

Jag tror att det här blir svårare, Ready Teddy var min bästa chans. Men vi ska naturligtvis göra vårt bästa.

Monsieur Vic klarar av Övrevolls lite speciellt bana, han klarar distansen och stallformen hos Jessica Long är bra även om Monsieur Vic större delen av karriären sprungit med handbromsen åtdragen – även om det blivit bättre på gräset. Och jockeyn har ju spräckt sin Derbynolla.

Men för Shane handlar det inte bara om det norska derbyt. Han sitter även på Freestyler i Marit Sveaas (Gr3) och mellan raderna förstår jag att han är lite småspänd på den ritten.

– Vi förlorade mot Square de Luynes i Stockholm, han var bara för bra den dagen. Men Kick On, som nog blir andrafavorit, har jag mött och varit rätt nära ett par gånger. Den här gången sitter jag på en bättre häst.

Cups and Cake
Cups And Cake kan vara Shanes bästa vinnarchans på söndag
Foto: Elina Björklund

Ändå rankar Shane 2-årige Cups and Cake (tränas av Kahlil de Burca på Bro Park) som sin bästa segerchans under dagen.

– Jag har i alla fall en spännande söndag.

Och skulle det bli en andra derbyseger inom loppet skulle nog även Shane Karlsson bli lite imponerad.

Anders Engman

 


 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag väntar en ny intressant kväll för de skandinaviska hästarna i Dubai. Capitana Bling, War Socks, Hans Andersen och Grey Tycoon är fyra välbekanta namn som startar den här aftonen.

Lite extra intressant är Capitana Blings start i kvällens huvuduppgörelse; Grupp 2-löpningen Cape Verdi med motsvarande 2,1 miljoner svenska kronor i prispotten. Silja Störens adept, som under fjolåret bl a segrade i Norskt 1000 Guineas och Lanwades Stud Stakes (L), möter endast sex motståndare och är den fjärde högst rankade hästen i startfältet. Manuel Martinez rider Invincible Army-dottern.

Niels Petersen har hela fyra hästar till start den här kvällen, varav tre rids av Carlos Lopez.

  • War Socks gör sin första start sedan triumfen i Norskt Derby i slutet av augusti och möter 14 motståndare i en handicap över 1 600 meter gräs.
  • Grey Tycoon tar sig an 13 konkurrenter i en handicap över 1 400 meter på gräset.
  • Karma Bling, som endast var slagen med en nos av Nocutsnobuts i Manoustielöpning på Jägersro i höstas sadlas ut i en uppgörelse för endast treåriga ston
  • I kvällens avslutande handicap startar stall Petersen den tidigare Aidan O’Brien-tränade Wootton Bassett-avkomman Rock of Cashel. Kieran Shoemark rider fyraåringen.

Danska tränaren Veronika Jandová startar Stockholms Stora Pris-fyran Hans Andersen i en 2 200 meter lång handicap. Francisco Leandro Goncalves rider sexåringen. Stallets Sunday Fudge står även som reserv i kvällens inledande handicap.

> Startlistor, resultat och lopprepriser finner du på emiratesracing.com

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com