Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
AndreasTapiaDalbark.png

Kan Andreas Tapia Dalbarks säsong bli ännu bättre på söndag?

14 oktober 2022 13:28

Andreas Tapia Dalbark gör sin bästa säsong som jockey någonsin, på söndag rider han de tre största löpningarna på Bro Park och kan förbättra sitt resultat ytterligare. Men för rätt precis ett år sedan var det mesta nattsvart, då hade hans axel hoppat ur led för andra gången på ett par år och han väntade på operation. "Idag tänker jag inte ens på den skadan, allt har gått så bra", berättar han.

Det var i slutet av september förra året, mitt under ett lopp på Jägersro, som det hände. Andreas axel gick ur led, armen hängde rakt ned och allt var åt skogen. Men en skicklig kirurg, en mycket lyckad rehabträning och ett ”jävlar anamma” la grunden till årets fina säsong:

# Han har aldrig ridit in så mycket pengar.

# Han har aldrig ridit in så mycket per start.

# Han har vunnit sitt första Derby (i Danmark med Titannia)

Det här kräver förstås en förklaring.

– Först och främst tillfälligheten att jag fick chansen på Titannia. Det är ju de segrarna som sticker ut. När jag byggde upp mig efter operationen så var ju hela kroppen med. Jag kom helt enkelt bra förberedd till den här säsongen.

Idag rider Andreas ut för Caroline Malmborg och Ylva Brandt på Bro Park, tar ibland lite extraturer för de som behöver hjälp och rider även de hästar han ska tävla på – som Pembroke inför söndagens start. Han är känd för att vara ytterst seriös och vältränad, men att sätta upp stora mål är inte hans grej.

– Nej, inte direkt. Jag är väl lite mer av att försöka göra så bra som möjligt av varje dag.

Förutom segern i Danskt Derby på Titannia har han också vunnit Breeders' Trophy Classic på samma häst. Han ligger sjua i jockeyligan, men har bara tre vinster upp till tredjeplatsen. Så det finns fortfarande en hel del mål kvar för 26-åringen.

– Att få vinna Svenskt Derby vore givetvis en höjdare.

Nu är det ett par månader kvar av säsongen, Andreas ser fram mot en söndag då han rider fyra löpningar men givetvis är det tre som sticker ut.

– Blueprint debuterar i Vinterfavoriternas, men han har jobbat bra och det känns som en racer. Visst slår vi ur underläge, men helt borta är vi inte.

– Blue Gem var tvåa i samma lopp (Stockholms Fillies & Mares Stakes) förra året och är en härlig häst som alltid gör sitt bästa.

– Pembroke jobbade bra veckan, gillar gräset och det känns som Auktionslöpningen är väldigt öppen.

Sammanfattningsvis?

– Vi är underdogs, men inte chanslösa.

Med lite tur kan han ge säsongen ytterligare lite guldkant på söndag.

I kalendariet kan du läsa mer om söndagens tävlingar.

Foto: Burt Seeger
TITANNIA_S2_1677.jpeg

Andreas Tapia Dalbark och Titannia efter segern i Dansk Derby tidigare i år.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com